Erdoğan: Müslüman aynı delikten iki defa ısırılmaz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Külliye'de kaymakamlarla buluşma toplantısında konuştu. Erdoğan "Müslüman aynı delikten iki defa ısırılmaz" dedi.

Giriş Tarihi: 26.1.2016 14:04
Erdoğan: Müslüman aynı delikten iki defa ısırılmaz

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Vatandaş devlet deyince ilçesinde kaymakamı ilinde valiyi sorumlu görür. Azimli bir kaymakam yetkisiyle ilçesinin çehresini değiştirirken aynı hassasiyeti taşımayan bir kaymakam aksinin olmasına neden olabilir. Anadolu'da gittiğimiz yerlerde 20-30 yıl önce görev yapmış kaymakamları bir efsane gibi anlatan vatandaşlarımız var.

"ONLAR EVRAK KAYMAKAMIDIR"

Kamu görevlileri yaptığı işin karşılığında elbette devletten maaş alırlar. Özellikle kaymakamlarımız için asıl mükafat vatandaşlarımızın onların arkasından ettiği hayır dualarıdır. Allah razı olsun sözü hiçbir makamla, kazançla mukayese edilemez. İdarecilik gibi doğrudan insanın hayatına dokunan işlerde sadece rutini yürütmekle başarılı olunamaz. Onlar için saat diye bir şey olamaz. Yazın terlememiş, kışın üşümemiş kaymakam ne ilçesini ne vatandaşını tanıyabilir. Böyle bir kaymakam odasından çıkmamış, halkın arasına karışmamış demektir. Sadece evrak üzerinden işlerinizi elbette titizlikle takip edeceksiniz ama insanı asla ihmal etmeyeceksiniz. Ben muhtarlarla da toplantı yapıyorum. Şu an 10 bine ulaştık. Her hafta 400 muhtarı ağırlıyoruz. Bu muhtarların bir kısmı kaymakamından memnuniyetini ifade ederken bir kısmı şikayetini ifade ediyor. Yani markajdasınız.

"BALIK BAŞTAN KOKAR"

Mesele insan. İnsan olmazsa bina nedir ki? Bu muhteşem külliye içindeki insanı ile güçlüdür. İçindeki insan buraya güç katmıyorsa burası bir beton yığınıdır. İnsan olmazsa aynı şekilde kamu görevlisi nedir ki? Aynı anlayış bütün kamu görevlileri için geçerlidir. Balık baştan kokar. Yönetici bu bilinçle hareket etmezse personelinin işini hakkıyla yapmasını beklemek iyimserlik olur.

"GEÇTİĞİMİZ 13 YILDA ÇOK ÖNEMLİ MESAFELER KAT ETTİK"

Rahmetli Abdürahim Karakoç, 'Gölgesinde otur ama yaprak senden incinmesin' demiş. Bizler bu görevleri bıraktığımız vakit geride böyle izler bırakmalıyız. Kimseyi incitmeden çok büyük eserlere imza atmalıyız. Geçtiğimiz 13 yılda çok önemli mesafeler kat ettik. İnsan odaklı bir devlet anlayışını tamamen egemen kılacağız.

Paralel ihanet çetesinin ülkemize verdiği zararı, bize en büyük husumeti besleyen büyük ülkeler bile vermemiştir.

Müslüman aynı delikten iki defa sokulmaz

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan: Müslüman aynı delikten iki defa ısırılmaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz