Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Amerikan müziğine Türk sosu: Muj

ABD’de adından söz ettirmeye başlayan ve genç Türk müzisyen Emre Atabay'ın da kurucuları arasında olduğu Muj müzik grubu, ilk albümünü çıkardı.

Giriş Tarihi: 12.11.2011 13:50 Güncelleme Tarihi: 12.11.2011 18:00
(USASABAH)

Eren Abdullahoğlu / New York

ABD'de adından söz ettirmeye başlayan ve genç Türk müzisyen Emre Atabay'ın da kurucuları arasında olduğu Muj müzik grubu, ilk albümünü çıkardı.

Türk asıllı Emre Atabay ile Amerikalı Allen Hulsey'in kurduğu Muj, ABD'de gelecek vadeden müzik grupları arasında gösteriliyor. Tanışmaları Boston'daki Berklee Müzik Koleji'ne dayanan ikili bir arada yaptıkları doğaçlama çalışmaları sırasında bu grubu kurmaya karar vermiş. Daha çok Doğu ve Türk Müzikleri'yle Avant-garde, klasik ve blues tarzlarını birleştiren grup, ilk albümü olan Muj 2012'yi de çıkardı. Muj, Manhattan, Brooklyn, Boston ve Los Angeles'ta önemli etkinliklerde konserler verip, çok kısa bir zamanda Amerika'da yükselen gruplar arasına girmeyi başardı. Şimdiye kadar girmiş oldukları tüm yarışmaları kazanan grubun birçok enstrümanı ayırmadan çalmaları ve doğaçlama olarak saatlerce sahnede kalabilmeleri en sevilen yanları.


Albümün prodüksiyonunu New York Manhattan'daki apartman dairlerinde gerçekleştiren ikili, beste, söz, müzik, kayıt ve aranjmana kadar her şeye kendi imzalarını attı. Muj'un en büyük özelliği ise, stil ayırmaksızın bütün tarzları bir çatı altında birleştirmesi olarak öne çıkıyor. Sloganlarını "birbirinin kopyası gibi gözüken bütün gruplardan sıyrılıp müzik endüstrisine beklenen yeniliği katmak olarak'' belirten Muj, her kesime hitap eden bir müzik tarzları olduğuna inanıyor.

Emre ve Allen'ın tarz olarak, 'pop, rock, dans, dünya, triphop ve tekno''nun örneklerini kullandıkları albümlerinde 13 şarkı bulunuyor.

Amerikalı Allen Hulsey'in de, babasının görevi dolayısıyla çocukluğunun Türkiye'de geçirmesi nedeniyle Türkçe'yi çok iyi konuştuğu ve grup üyelerinin bu yüzden müzikal uyumu sağlamak konusunda hiçbir sıkıntı yaşamadıkları biliniyor.

Emre ve Allen " uzun süredir üzerinde "çalıştığımız Muj 2012 albümünü sonunda bittirdik. Şu an sadece itunes üzerinden satış yapıyoruz. Dağıtım şirketleri ile temas halindeyiz görüştüklerimiz arasında bir kaç tane var ama en kısa zamanda birisine karar vereceğiz. Çıkardığımız bu İngilizce albümünden sonra Türkiye müzik piyasasına da girmeyi hedefliyoruz" diyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Amerikan müziğine Türk sosu: Muj
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN