Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mars'ta nükleer savaş mı oldu?

NASA'nın Mars'a gönderdiği Curiosity aracı, Kızıl Gezegen'e ilk inişinden bu yana çalışmalarına ara vermeden başladı.

Giriş Tarihi: 8.8.2012 11:19 Güncelleme Tarihi: 8.8.2012 11:21
(SABAH)

NASA'nın Mars'a gönderdiği Curiosity aracı, Kızıl Gezegen'e ilk inişinden bu yana çalışmalarına ara vermeden başladı.


Dünya basınında günlerdir geniş yer bulan Curiosity, iki yıl boyunca Mars'ta hayat olup olmadığını araştıracak. Ancak NASA'dan yapılan bu açıklama komplo teorisyenlerini tabi ki de tatmin etmedi.

Sanal alem iki gündür Curiosity komplo teorileri ile çalkalanıyor. İşte o komplolardan bazıları:

1) Birçoğuna göre ABD zaten uzun süre önce Mars'a çıkmayı başardı. Hatta orada astronotları bile bulunuyor. Curiosity ile amaçlanan ise dünyaya "Mars'a insan göndermemize daha çok vakit var. Şimdilik sadece robot gönderebiliyoruz" mesajı vermek.

2) ABD Başkanı Barack Obama, kasımdaki seçimler öncesinde halk moralini yükseltmek istedi. Curiosity'nin Mars'a gitmesi ile de desteğini artırmak istiyor.

3) ABD, Curiosity ile aslında Mars'ta nükleer silah denemesi yapacak.

4) ABD, radyasyon algılayıcısı olan Curisosity ile Mars'ta daha önce dünya dışı varlıkların bir nükleer savaşa tutuşup tutuşmadığını araştıracak. NASA'ya göre Mars, nükleer savaşın ardından böylesi kurak ve yaşamsız alana döndü.

5) NASA'nın Uluslararası Uzay İstasyonu'na astronot ve materyal taşıyan uzay araçlarını emekliye ayırdı. Böylece uzay sanayisinde ciddi bir ekonomik çöküntü oldu. Başkan Obama da Curiosity ile bu sektörü hareketlendirdi.

6) ABD'nin Ay'a çıktığına da inanmayanlara göre ise Curiosity'nin Mars yolculuğundan çekilen görüntüler fotoşoptan ibaret.

CURIOSITY'NİN YILDIZI OLDU

Curiosity'nin yönetim merkezi olan Kaliforniya'daki Jet Propulsion Laboratuvarı'nda büyük bir sevinç yaşandı. NASA'nın her çalışanı bir kahraman havasındaydı. Ancak içlerinden bir tanesi adete online yıldız oldu. Bobak Ferdowsi isimli NASA teknisyeni mohikan tarzı saçları ve başına yaptırdığı sarı dövmeleri ile büyük ilgi gördü. Curiosity kutlamalarının ardından Twitter takipçi sayısı 200'den 18 saat içinde 17 bin 200'e çıkan Ferdowsi karşılaştığı yoğun ilgi hakkında, "Eğer Mohikan saçlarımla birkaç insanın daha bilime ilgisini çekebildiysem ne mutlu bana" dedi.

Mars'tan ilk renkli fotoğraflar

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından Mars'a gönderilen Curiosity (Merak) adlı gezgin robotun Gale kriterinde çektiği ilk renkli görüntüler Dünya'ya ulaştı. Kriterdeki Sharp dağının Ağrı dağına benzerliği şaşkınlık yarattı

NASA tarafından şimdiye kadar geliştirilen en zeki araç olarak nitelenen gezgin robot Curiosity, Kızıl Gezegen yüzeyine iner inmez işe koyuldu. Mars'ta iki yıl boyunca hayat izi arayacak olan zeki robot Curiosity, Gale kriterindeki çalışmalarına hızlı başladı. 900 kilogramlık ağırlığı nedeniyle paraşütle yüzeye inen Curiosity, ilk siyah beyaz fotoğrafları da gönderdi. Önce düşük çözünürlükte fotoğraf geçen Curiosity, dün ise ilk renkli görüntüsünü geçti. Kraterdeki incelemelerin büyük kısmını yapacağı Sharp Dağı'na doğru yol alan Curiosity'nin geçtiği ilk fotoğraflar ise Ağrı Dağı'nın uzaktan çekilen görüntülerini hatırlattı. 5 bin 500 metre yüksekliği bulunan Sharp Dağı'nın üst tarafının beyaz olması ise Ağrı Dağı'nın üstünde hiç eksilmeyen buzulu anımsattı. Sharp dağı eteğindeki yüzey kalıntılarını inceleyecek olan gezgin robot, elde ettiği analiz sonuçlarını merkeze iletecek.

NASA, Curiosity'nin Mars yüzeyine bastığı anları görüntüleyen iki buçuk dakikalık düşük çözünürlükte video görüntülerini de yayınladı. NASA Jet Sevkiyatı biriminde çalışan bilim insanları ve mühendislerin mutluluk ve rahatlama görüntüleriyle başlayan görüntülerde, koruyucu ısı kalkanının düşüşü ve Mars krateri üzerindeki kablolar sayesinde robotun toz bulutu içinde yüzeye inişi gösteriliyor. Videonun tam çözünürlüklü halinin farklı öncelikler nedeniyle yayınlanmasının zaman alacağını belirten uzmanlar, o görüntülerin "mükemmel" olduğunu belirtiyor. 12 ayrı kamera ile kraterde inceleme yapan Curiosity'nin ilk görüntüleri geniş açı balıkgözü kamera ile çekildiği belirtildi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mars'ta nükleer savaş mı oldu?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN