Türkiye'nin en iyi haber sitesi

YPG’ye ikinci parti ABD mühimmatı yolda

ABD’nin 12 Ekim’de PKK’nın Suriye kolu YPG’ye el altından temin ettiği 50 tonluk mühimmatın ikinci partisinin de yolda olduğu ortaya çıktı.

Giriş Tarihi: 5.11.2015 16:54 Güncelleme Tarihi: 5.11.2015 16:58 ABONE OL
Önceki gün ABD Savunma Bakanlığı'na görüntülü olarak bağlanan DAEŞ karşıtı koalisyonun sözcüsü Albay Steve Warren, Suriyeli Arap güçlerin YPG ile birlikte Haseke'nin doğusundaki El Havl'da büyük başarı gösterdiğini ve bunun ikinci parti mühimmat için gerekli zemini oluşturduğunu söyledi. Warren, "ilk indirmeyi yaptığımızda bu mühimmatın düzgün bir şekilde dağıtıldığı ve kullanıldığını garantiye alacağımızı söylemiştik. Suriye Arap Koalisyonu 200 kilometrelik bir alanı alarak mühimmat vermemizi meşrulaştırıyor" dedi.

ABD'li yetkililer resmi açıklamalarında mühimmatın Suriyeli Araplara gittiğini belirtmekte ısrarcı olurken sahadaki gruplar tersini söylüyor.. Suriye Arap Koalisyonu adını verdiği 5 bin kişi olduğu tahmin edilen savaşçı grubu söz konusu mühimmatı kendileri yerine YPG'nin aldığını açıkladı. Geçen hafta Amerikan basınına konuşan Arap liderler kendilerine hiçbir silah verilmediğini belirtmiş ve daha fazla yardım talep etmişti. Bu hafta New York Times'a konuşan üst düzey bir Amerikalı yetkili, Suriye Arap Koalisyonu'nun bir "Amerikan icadı" olduğunu ifade etmişti.

TÜRKİYE'NİN OPERASYONU ŞAHANE

Koalisyon sözcüsü Warren, söz konusu mühimmat yardımının ne zaman yapılacağıyla ilgili bilgi vermekten kaçınırken, "bu güçlere yeniden ikmal yaptığımızı göreceksiniz. Şu an elde ettiğimiz başarıyı da tekrarlayacağız" dedi. Türkiye'nin konuyla ilgili endişeleri hakkında bir soruya da yanıt veren sözcü, Türkiye'nin YPG konusundaki endişelerinin farkında olduklarını ve endişeleri dindirmek için birlikte çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Türk hava kuvvetlerinin 31 Ekim'de Halep'in kuzeyindeki Mera hattı boyunca Suriyeli muhalif güçlerle koordineli bir şekilde DAEŞ'e karşı bir operasyon yaparak çok sayıda hedefi vurduğunu ve militanı öldürdüğünü belirten Warren, "Türklerin Suriye muhalefetine doğrudan hava desteği sağlaması bizi çok memnun etti. Türkiye Kuzey batı Suriye'de büyük bir iş çıkardı" dedi.

ARKADAŞINA GÖNDER
YPG’ye ikinci parti ABD mühimmatı yolda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA