Ahmet TEZCAN: En sevgiliye selamla

Giriş Tarihi: 14.2.2013
Bugün 14 Şubat Sevgililer Günü…Ekranlar, sokaklar, çarşılar, vitrinler, gazete sayfaları günlerdir kalp şekline getirilmiş çiçekler, balonlarla bugünü işaret ediyordu.
Tüm bu gayretlerin yürek üzerinden yürütülen ama daha çok kese ile kasa ile ilgili olduğu muhakkak.
Ben "En sevgili" ye selamla günü kendimce kutlamak istiyorum.
Bu vesileyle e-postamda bulduğum bir hikayeyi paylaşıyorum.
Bir kadın evinden tam çıkmış, kapının önünde beyaz, uzun sakallı üç ihtiyarı görünce ikramda bulunmak niyetiyle evine davet etmiş. Eşinin evde olup olmadığını sormuş ihtiyarlar, "Hayır" cevabı alınca "olmaz" demişler, "O zaman giremeyiz…" HHH Hikaye bu ya, kocası eve geldiğinde olanları anlatmış kadın, "hala oradaysalar davet et" cevabı alınca dışarı çıkmış yaşlı adamları buyur etmiş. "Biz bir eve hep beraber girmeyiz", demiş yaşlı adamlar, kadın da "Neden?" diye sormuş.
İhtiyarlardan biri, "Onun adı 'zenginlik'tir" demiş, arkadaşlarından birini göstererek.
Diğerinin adı da 'başarı'ymış.
Üçüncüsü ben demiş, 'sevgi'yim; şimdi eşinle konuş ve hangimizi davet edeceğinize karar verin.

***

Kadın dönüp kocasına durumu anlatmış, çok sevinmiş kocası; 'harika!' demiş, "zenginliği davet edelim, gelsin ve evimizi parayla altınla doldursun…" "Kadın " Neden 'başarı'yı davet etmiyoruz?" karşılığını vermiş.
O sırada onları dinlemekte olan küçük kızları "Sevgiyi çağıralım baba, sevgiyi" diye öne atılmış ve küçük kızın isteğine uymuş, 'sevgi'yi davet etmişler evlerine.
Sevgi eve doğru yönelince diğer iki arkadaşı da onu takip etmişler.
Kadın şaşkın şaşkın bakarken "sevgi" söze girmiş; Eğer siz demiş 'zenginlik' veya 'başarı'yı davet etmiş olsaydınız, diğer ikimiz kalacaktık, ama siz beni (Sevgiyi) davet ettiniz, ben nerede olursam başarı ve zenginlik de orada olur…"
Kişinin eğer, dünden alıp, bugünde geliştirerek, yarına katabileceği bir şeyi yoksa diyor hikayeyi gönderen arkadaş, kuru bir ot kadar bile hükmü olmaz, zaman içinde, yaşar ve biter…" Son cümlesi de "Sigaranın bile ardında bıraktığı bir külü var" olmuş.
Evet, sevgiyle kazanılmayacak ne var ki?..!
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ahmet TEZCAN: En sevgiliye selamla
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN