Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ahmet TEZCAN: Ulus değişiyor

Giriş Tarihi: 28.2.2013
Ulus Ankara'nın kalbi, her fırsatta bir bahane üretip çarşısını pazarını dolaşır, ziyaret yerlerini gezerim.
Şu sıra Hacı Bayram'daki çevre düzenlemeleri büyük ilgimi çekiyor, aslına uygun restore çalışmaları ilerledikçe semtin silueti değişiyor.
Esnaf da umutlu… Bölge değiştikçe hareketliliğin artacağını söylüyor, bekliyorlar.
Dokuyu bozan beton yapının yerini ortama uygun işyerleri alacak, Anafartalar Çarşısı yıkılacak, heykelin çevresi açılacak, geniş gezinti alanları oluşacak. Tarihi eserler korunarak bunlar yapılacak. Hele Hıdırlıktepe'ye kurulacağı söylenen teleferikle Ulus bir başka olacak.
***
Türkiye'nin başkenti Ankara, Başkent'in başsemti UlusUlus, Kızılay'a kaptırdığı merkezi özelliği devralmaya hazırlanıyor.
Bir kısım İstanbullu'nun Esenboğa Yolu'nda "Hıh, Ankara…" deyip omuz üstünden bakmaları bir şeyi değiştirmez.
Yeni yüzyılın yeni Türkiye'si Ankara'da inşa ediliyor. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu geçen hafta Libyalı konuğu Abdülcelil ile Hacı Bayram Veli'yi ziyaret etti.
Bakın ne diyor Davutoğlu: "Ankara, son Başkent olmasına rağmen daha önceki bütün başkentlere ilham veren manevi bir mirasın sahibidir." Ankara Savaşı kaybedildiğinde devletin Fetret Dönemi'ne girdiğini, Ankara'da yeni bir Meclis kurulduğunda yeni bir devletin ortaya çıktığını da hatırlatıyor Davutoğlu
***
Bakan bunları Ak Parti İl Başkanlığı'nın Siyaset Akademisi'nde söylemiş.
Ben de Anadolu Ajansı'ndan izledim konuşmasını… Bunların birer tesadüf eseri olamayacağını kaydediyor Davutoğlu ve Ankara'nın, milletin manevi hamurunu temsil ettiğini, siyaseten başının eğilemeyeceğini söylüyor.
Tam yerinde ve zamanında söylenmiş sözler, duyan kulaklar için… Davutoğlu'nun dediği gibi "Fatih olmadan önce Akşemseddin'in dizinin dibine çökmek lazım, Akşemseddin olmak için de Hacı Bayram'ın"
Bakın o zaman neler değişiyor… Ben oraları ziyaret etme alışkanlığımı artırarak sürdüreceğim.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ahmet TEZCAN: Ulus değişiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN