Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ahmet TEZCAN: Ankara camileri

Giriş Tarihi: 14.3.2013
Diyanet İşleri Başkanımız Mehmet Görmez, nüfus oranları dikkate alındığında camisi en az olan ilin İstanbul olduğunu söyledi geçenlerde.
15 Milyona yakın nüfusa sahip İstanbul'da 3 bin dolayında cami varmış. Peki, ya Ankara?! Başkentle ilgili bir bilgi yok bu konuda..
Başkan bu açıklamayı İstanbul'daki bir istişare toplantısında yapmış.
Konu Ankara olunca bu konuda söylenecek söz çok su götürür.
Şimdi kalksak desek ki..
Sıhhiye'den ötede, cami olarak yer yüzünde görünen sadece iki yapı gösterilebilir..
Birincisi Kocatepe Camii.. Onun da hikâyesi çok hazindir. Adnan Menderes Merhum düşünmüş, planlamış, hatta temelini atmış, -Nurlu Süleyman dahil- 30 sene içinde bir yığın iktidar gelip geçtiği halde tamamlanıp ibadete açılması Turgut Özal rahmetliye nasip olmuştur.
Bizim memleketimizde camiler üzerinden yapılan tezviratın haddi hesabı yoktur. "Adım başı cami yapacaklarına.." cümlesiyle başlayan eleştirilere "hastane, okul yapsalar ya.." denilerek haklılık kazandırılmaya çalışılır.
Sanki hastane veya okul ile cami ihtiyacı karşılanabiliyormuş gibi. Aynı kafanın hastane ve okullar için de benzer sözü olduğundan bu sözlerin bir kıymeti harbiyesi olmaz.
Başkent'in Sıhhiye'nin ötesinde bilinen ikinci camisi de Maltepe Camii'dir. Öteki camileri bulmak için sokak sokak dolaşmak gerekir. Sözgelimi Cebeci'de bir Cebeci Camii elbette vardır, az berisinde de Kurtuluş Camii mahallenin ihtiyacıdır. Ama namaz vakti Ankara'nın her yanından ezan duymak mümkündür. Çünkü Kocatepe'nin ezanı mesela, ilgililerin söylediklerine göre 2000'e yakın camiden yankılanmaktadır.
Zannedilir ki Ankara'da yer gök cami.
Yerde değil ama Ankara'da özellikle Kızılay çevresinde, yerin altında ve neredeyse bodrum katlarının bodrumlarında denilebilecek kadar yerin altında yığınla namaz kılınan yerler vardır. Cami bir yana mescit bile değildir buralar. O muhitte namaz kılma ihtiyacında olan vatandaşın çabasıyla oluşturulmuş, son derece sağlıksız mekânlardır. Pek çok kamu kurumu ve çarşı benzeri binaların diplerinde namaz için oluşturulmuş böyle yerler vardır. Cuma günleri vatandaşlar sokaklara taşınca da lafı edilir.
Başkan'ın açıklamasından Türkiye'de 85 bin cami olduğunu bunların yüzde 75'inin, nüfusun yüzde 25'inin yaşadığı köylerde bulunduğunu öğreniyoruz. Dedik ya bu konuda hem bu yana hem o yana söylenecek çok söz var ama ceremesi çekilmez.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ahmet TEZCAN: Ankara camileri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN