Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mesleklerin cinsiyeti olmaz

Giriş Tarihi: 23.4.2013

Yeliz Sarı, erkek mesleği olarak kabul edilen inşaat mühendisliğini, zorluklara rağmen başarıyla sürdürüyor

Bazı meslekler erkeklerle bazıları da kadınlarla özdeşleştirilir. Hemşirelik ve anaokulu öğretmenliği kadın mesleği olarak kabul edilirken, inşaat ve makine mühendisliği ise erkeklere yakıştırılır. Oysa günümüzde bu kanıyı değiştirecek pek çok örnekle karşılaşmak mümkün. Yeliz Sarı da onlardan biri… Henüz lise sıralarındayken mühendis olmaya karar veren Sarı, ağabeyinin bir arkadaşından etkilenerek "inşaat mühendisliği"nde karar kıldı. Ailesi bu karara pek sıcak bakmasa da Sarı, üniversite sınavında bütün tercihlerini inşaat mühendisliği ve mimarlıktan yana kullanır. Balıkesir Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'nü kazanan Sarı'nın önüne burada da çeşitli engeller çıkar. Bazı hocalar, 90 erkek 15 kız öğrencinin bulunduğu sınıfa hep "baylar" diye hitap eder.

ENGELLER ÇIKTI
Çeşitli engellere rağmen son sınıfa kadar başarıyla gelen Sarı, şantiyede staja başlar. Ablası şantiye şefine "Vazgeçir de bu mesleği bıraksın" der. Ancak o tüm engellemelere karşın pes etmez ve stajını tamamlar. Proje müdürü ise staj defterine "İlk defa bir kadından şantiyeci olacağına inandım" diye yazar. Bu, Sarı için büyük bir müka-

Çalışanlar zamanla alıştı
Mezun olduktan sonra İzmit'te bir şirkete giren Sarı, bir süre sonra büroda sürekli çizim yapmaktan sıkılır. Sarı, hikayenin gerisini şöyle anlatıyor: "Şantiyede çalışmak daha yorucu. Sabah erken saatte işe başlıyorum ve altı saat sahadayım. Geri kalan zamanda da ofiste. Baret takmak ve çelik ayakkabı giymek zorundayım. Soğuğa karşı da önlem alıyorum. Bürodaki konfor şantiyede yok ama ben çok mutluyum. İşçiler beni önceleri yadırgasalar da şimdi alıştılar."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mesleklerin cinsiyeti olmaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN