THK'nın hedefi, ücretsiz üniversite

Giriş Tarihi: 14.7.2013

Kısa sürede verdiği kaliteli eğitimle dikkatleri üzerine çeken THK Üniversitesi, gençlere 'eşit eğitim' imkanı sunmak istiyor

Türkiye'nin en genç vakıf üniversiteleri arasında yer alan Türk Hava Kurumu (THK) Üniversitesi, diğer özel yüksek öğretim kurumlarına göre farklı bir anlayışa sahip. Eğitim hizmetini paralı sürdüren vakıf üniversiteleri arasından farklılığıyla sıyrılan THK Üniversitesi'nin en büyük hedefi önümüzdeki birkaç yıl içinde ücretsiz eğitime geçiş yapmak. Ticari kaygılardan uzak hareket eden üniversite, yavaş yavaş bu hedefine doğru yol alıyor.

MİLLETE GERİ VERECEK

Türk Hava Kurumu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ünsal Ban, Türkiye'de yüksek öğrenimin ücretsiz olması gerektiğini anlatarak, "THK bu milletin kurumu. Vakıf üniversiteleri öğrenim ücretleriyle dikkat çekiyor. Vakfetmiyorlar yani bağış yapmıyorlar. Biz ise milletten aldığımızı yine millete vereceğiz. Vakı f üniversiteleri en geç 2-3 yıl içinde mecburen ücretsiz eğitime kayacak" dedi. Önümüzdeki yıldan itibaren çoğu bölümün ücretsiz hale geleceğini anlatan Ban, "İlk etapta işletme bölümünü ücretsiz yaptık. 60 öğrenci ücretsiz okuyor. Biz bu uygulamamızla 850 bin TL'lik gelirden hemen vazgeçtik. Mühendislik fakültemizin de tamamını bu yıl yüzde 50 indirimli hale getirdik. Hedefimiz önümüzdeki yıldan itibaren tüm bölümleri ücretsiz yapmak" diye konuştu.

Üretimden kazanalım
Rektör Ban, vakıf üniversitelerinin ayakta kalabilmek için kontenjanlarını doldurmak zorunda olduklarını anımsatarak, şöyle konuştu: "Yüzde 75'in altında bir doluluk oranıyla çalıştığında vakıf üniversitelerinde finansal dengeyi kurmak mümkün olmaz. Üniversite ciddi zarar eder. Vakıf üniversiteleri sadece eğitim ücreti odaklı olmaktansa başka finansal kaynaklara bakmalı. Bir üniversitenin kaynağı aynı zamanda projeler, patentler, buluşlar ve üretimden oluşmalı. Biz yaptığımız projelerle var olmayı hedefliyoruz."

Kaldığımız yerden
Türk Hava Kurumu Üniversitesi, uçak yapacak. Geçmişte bu yönde yapılan çalışmaları takip eden üniversite, "kaldığımız yerden" diyerek projeleri devam ettirecek. Rektör Prof. Dr. Ünsal Ban, Türkiye'nin geçmişte uçak üretiminde kendi çizimini, kendi tasarımını kendi motorunu ve kaportasını kullandığını anımsattı. Ban, 2014 yılında ilk eğitim uçağını yapacaklarını, üretimin de tasarımın da kendileri tarafından gerçekleştirildiğini kaydetti.

Model uçak yapıyor
Rektör Ban, rektörlük görevi dışında kendisine zaman ayıramadığını anlatarak, "Son zamanlarda model uçak yapımını merak ediyordum. 13 yaşındaki oğlumla birlikte model uçak yapıyoruz. Daha sonra pilotaj eğitimi alacağım. Uçup gökyüzünün tadını çıkarmayı hedefliyorum" diye konuştu.

Alanda ihracat yok
Amaçlarının sadece eğitim vermek olmadığını açıklayan Prof. Dr. Ünsal Ban, Türkiye'de havacılıkla ilgili ihracat olmadığını vurguladı. Yılda 10 milyon dolarlık havacılık ve uzayla ilgili işlem yapıldığını anımsatan Ban, Türkiye'nin gelişmesinde büyük ölçüde üniversitenin katkısı olacağını vurguladı. Ban, Türk insanının artık kısır şeylerle uğraşmak istemediğini, bu alana özel önem verilmesi gerektiğini anlattı.

Yabancı öğrencilerin gözdesi haline geldi

Üniversite,yabancı öğrencilerin de gözdesi oldu. Şu an 97 farklı ülkeden 160 öğrencinin eğitim gördüğünü anlatan Rektör Prof. Dr. Ünsal Ban, yabancı öğrencilerin özellikle pilotaj ve uçak mühendisliği bölümleri konusunda rekabet içinde olduklarını kaydetti.

Karşılıklı uçuş eğitimleri yapılıyor

Türk Hava Kurumu Üniversitesi bünyesinde son model bir jet ile 80'in üzerinde uçak bulunuyor. 3 şehirde 4 yerleşkede hizmet veren üniversitede, çok kampüslü ortam sayesinde karşılıklı eğitim uçuşları yapılıyor. Özellikle havacılık alanında altyapısı ile dikkatleri üzerine çeken üniversite, dünyanın saygın yüksek öğrenim kurumları arasında yer alan Vaughn College ile akademik işbirliği yapıyor. İşbirliği sayesinde iki üniversitenin hem öğrencileri hem de öğretim elemanları değişim programlarına katılabiliyor, araştırma işbirliği yapılabiliyor. Aynı zamanda kurulacak ortak bir havuz sayesinde her iki üniversite mezunların işe yerleştirilmesi sürecinde ortaklık yapması hedefleniyor.

Okulun künyesi
Türk Hava Kurumu Üniversitesi 2011- 2012 eğitim-öğretime başladı
3 şehirde 4 kampüste eğitim imkanı.
Sosyal, kültürel etkinlikler için birçok topluluk faaliyet gösteriyor.
Okulda Hava Ulaştırma, Havacılık ve Uzay Bilimleri, Mühendislik, Ankara Havacılık Meslek Yüksekokulu ile İzmir Havacılık Meslek Yüksekokulu'nda eğitim veriliyor.
Okulda şu an 967 öğrenci eğitim görüyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
THK'nın hedefi, ücretsiz üniversite
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN