Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TED Üniversitesi yavaş büyüyecek

Ankara'nın en genç üniversiteleri arasında yer alan TED, emin adımlarla, yavaş büyüme hedefini kendine misyon edinmiş

Giriş Tarihi: 15.7.2013
Okul öncesi, ilkokul ve orta öğretimin ardından yüksek okulla birlikte TED markası daha da büyüdü. Ankara'nın en genç üniversiteleri arasında bulunan TED Üniversitesi, iyi eğitimle özdeşleyen 'bu marka' değeri daha da yükseğe çıkarmayı hedefliyor. Öğretim üyelerini genç ve dinamik, aynı zamanda donanımlı kişilerden seçen üniversite, kısa sürede büyüme hedefinden ise hayli uzak.

"EMİN ADIMLAR ATACAĞIZ"
Geçen yıl 320, bu yıl da 320 öğrenciye tam burslu eğitim imkanı sunan TED, yavaş yavaş ama emin adımlarla büyümek istiyor. TED Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Öktem Vardar, bu anlayışla ilgili ise "Yeni kurulan üniversiteler ikinci yıl öğrenci sayılarını ikiye katlar. Ancak biz bunun doğru olmadığını düşünüyoruz. Biz istesek daha çok öğrenci alabilir, cebimizi doldurabiliriz" dedi.

"TİCARİ BİR KURULUŞ DEĞİLİZ"
Vardar, TED'in böyle bir amacının olmadığını şu sözlerle anlattı: "TED Üniversitesi yavaş yavaş, emin adımlarla büyüyecek. Hızlı bir büyüme içine girmeyeceğiz. Öğrenci sayımızı yavaş artıracağız. Eğitimdeki kaliteden ödün vermeyeceğiz. Toplam öğrenci sayımız ise 4 bin 500'den fazla olmayacak. En azından ilk 10 yıl için bunu söyleyebiliriz. Biz ticari bir kuruluş değiliz."

'BELLİ ALANLARA GİRMEYECEĞİZ'
TED Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Öktem Vardar, TED'in belli konularda aldığı kararlar olduğuna dikkati çekti. Kesinlikle tıp ve iletişim gibi alanlarına girmeyeceklerini, temel konuların dışına açılmayacaklarına değinen Vardar, amaçlarının üniversiteye gelen öğrencilere iyi bir temel vermek olduğunu söyledi.

AHŞABA ŞEKİL VERİYOR
TED Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Öktem Vardar, bu görev için İstanbul'dan Ankara'ya gelmiş. "TED olmasa gelmezdim" diyen Vardar, üniversitedeki görevinin dışında bol bol kitap okuduğunu, özellikle yüksek öğrenim sistemini incelediğini söyledi. Ahşaplarla ilgilendiğini anlatan Vardar, bir köy evinde hafta sonları ahşap yonttuğunu, marangozlukla uğraşmayı sevdiğini açıkladı.

BURS İMKANI VAR
Geçen yıl ve bu sene TED'de okuyan öğrencilerin tümünün burslu eğitim görmesiyle ilgili Rektör Prof. Dr. Vardar, "TED, eğitimde imkanı olmayanlara verdiği destekle bilinir. Biz de her zaman başarılı ama imkanı olmayan gençlerimize sahip çıkacağız. İlk 4 yıl en azından ücretli öğrenci almayı düşünmüyoruz" açıklamasını yaptı.

DİL ÇOK ÖNEMLİ
Vardar, yabancı dili önemsediklerini, hazırlığın zorunlu olduğunu anlatarak, "Dil problemi üniversiteye gelene kadar halledilmeli. Ancak Türkiye'de bu mümkün olmuyor. TED'de eğitim dili İngilizce. Bu nedenle öğrencilerin İngilizce'yi çok iyi öğrenmesini istiyoruz. Öğrencilerimiz İngilizce'yi iyi öğrenirse eğitimlerinde zorlanmaz" dedi.

ÖĞRENCİ FAKÜLTE TERCİHİ YAPIYOR
TED'i diğer üniversitelerden ayıran en önemli özellik ise ABD'deki çoğu üniversitede uygulanan, Türkiye'de ise şu an sadece Sabancı Üniversitesi'nin sürdürebildiği 'fakülteye öğrenci kabul etme' sistemi. Bu sisteme göre öğrenci, TED'de bölüm ya da alan değil fakülte tercihi yapıyor. 1. sınıfı ortak alan gençler daha sonra hangi bölümde eğitim görmek istediğine karar veriyor.

TÜM DÜNYADA BU SİSTEM UYGULANIYOR
Rektör Prof. Dr. Öktem Vardar, çoğu kişinin farklı durumları göz önünde bulundurarak üniversite tercihi yaptığını anlatarak, şöyle konuştu: "Üniversite adayları tercih yaptıkları dönemde genellikle 18-19 yaşında oluyor. Bizi tercih eden öğrenciler 1 yıl hazırlık okuyor. Daha sonra 1 yıl ortak ders görüyor. Aradan 2 yıl geçmiş oluyor. Bu 2 yıl insan hayatında çok önemli. Bu süre zarfında bölümleri yakından tanıyorlar, hocalarla sohbet ediyorlar, mesleklerin geleceğini tartabiliyorlar. Biz onlara 2 yıl fazladan süre veriyoruz mesleklerini seçmeleri için. Tüm dünyada bu sistem uygulanıyor."

OKULUN KÜNYESİ
TED, 7 Temmuz 2009 tarihinde kuruldu.
Eğitim, Mühendislik ve Mimarlık, İktisadi ve İdari Bilimler fakülteleri, İngilizce Dil Okulu ile Temel Bilimler Birimi'nde eğitim veriyor.
Üniversite, Kolej'de öğrencilere akademik bilgi aktarıyor.
Gelecek birkaç yıl içinde mevcut binanın karşısındaki binalar da revize edilerek öğrencilerin kullanımına açılacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TED Üniversitesi yavaş büyüyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN