Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bilkent, Türkiye'de ilklerin yaşandığı bir yer

İlk vakıf üniversitesi Bilkent, ilk e-postanın geldiği, ilk web sayfasının hazırlandığı bir kurum. Üniversite, verdiği eğitimle de dikkat çekiyor

İhsan Doğramacı Vakfı tarafından 1984 yılında kurulan Bilkent Üniversitesi, eğitim kalitesinin yanı sıra hayata geçirdiği 'ilk'lerle anılıyor. Dünyanın en iyi üniversitelerinin vakıf (özel) üniversite olduğunu gören İhsan Doğramacı'nın girişimleriyle kurulan üniversite, akademik kadrosu, verdiği bursla da dikkatleri çekiyor. Üniversite, 13 bin öğrenciden yaklaşık 4 bin 500'ü tam ya da yüzde 50 burslu okumasına imkan sağlıyor.

"KAR AMACI GÜTMÜYORUZ"
Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah Atalar, İhsan Doğramacı'nın 40'larda Harward Üniversitesi'ne gittiğini, burada vakıf üniversitelerinin varlığını fark ettiğini anlatarak, "Amerika'nın yanı sıra dünyanın en iyi üniversitelerin aslında kar amacı gütmeyen özel üniversite olduğunu görmüş. Bunun üzerine bu sistemi Türkiye'de uygulamak istemiş. Bilkent'in kuruluş hikayesi de böyle başlamış. Burası kar amacı gütmeyen bir vakıf üniversitesi" diye konuştu.

İLK E-POSTA 1987'DE GELDİ
Rektör Prof. Dr. Abdullah Atalar, Türkiye'nin ilk e postasının Bilkent'e geldiğini, ilk web sitesinin yine kendi üniversitelerinde hazırlandığını ifade ederek, "Şimdi herkes e-posta kullanıyor. O zamanlar bu çok önemli bir gelişmeydi. İlk e-posta 1987 Ocak ayında Bilkent'e geldi. E-postayı nasıl yollayacağımızı bilmiyorduk. 90'lı yıllarda ise bir konferans olmuştu. İnternetten bahsediliyordu. Türkiye'de kaç kişinin interneti kullanacağıyla ilgili yorumlar yapılıyordu. Ben '4 milyon kişi kullanır' dedim. Bana 'amma attın' dediler. Şu an Türkiye'nin yarısı internet kullanıyor" dedi.

BİRİN Cİ TERCİH ETTİ

1984 yılında kurulan Bilkent, 1986'da şu anki rektörlük binası inşaat halindeyken öğrencilerini kabul etti. O yıl üniversite sınavında birinci olan öğrenci Bilkent'e geldi. Sınavda ilk 100'e giren gençlerden 49'u da yine Bilkent'i tercih etti. İkinci yıl ise bu sayı 79'a yükseldi. Prof. Dr. Abdullah Atalar, Bilkent'in kurulduğu yıllarda 'iyi bir üniversite' olacağı imajını yaygınlaştırdığını anlatarak, şimdi o öğrencilerin çoğunun önemli pozisyonlarda görev aldığına dikkat çekti.

ŞİRKETLE RİMİZ VAR
Bilkent Üniversitesi'nin birçok şirketi olduğunu anlatan Atalar, bu konunun çoğu zaman farklı yorumlandığına dikkat çekti. Tepe, Bilkent Otel, Tepe Güvenlik, Meteksan, TAV gibi firmalarda hisselerin olduğunu anlatan Atalar, "Bu firmaların ya hepsinin sahibi üniversite ya da belli oranlarda hisselerimiz var. Bu şirketler üniversitenin sahibi değil. Üniversite bu şirketlerin sahibi. Bu şirketler her yıl üniversiteye para aktarıyor. İhsan Doğramacı hocamız tüm bu şirketleri üniversiteye vermiş" diye konuştu.

İNGİLİZCE SEVİYEMİZ YÜKSEK
Prof. Dr. Abdullah Atalar, üniversitede hazırlık okulu olduğuna dikkat çekerek, kesinlikle torpil işlemediğini, her öğrencinin yabancı dili çok iyi bir şekilde öğrenerek bir üst seviyeye yükseldiğini vurguladı. Bütün derslerin İngilizce olduğuna değinen Atalar, dünya vatandaşı olmak için yabancı dilin şart olduğunu söyledi. Tiyatro öğrencisinin, keman çalan bir öğrencinin de İngilizce öğrendiğini vurgulayan Atalar, "Keman çalan öğrenci yurt dışına gidiyor, üniversitemizi temsil ediyor. Mezun olduğunda ise ülkemizi temsil ediyor. Bir şeyler çalıp konuşamazsa büyük problem" dedi. Bilkent Kütüphanesi'nin hem materyal hem fiziki anlamda çok iyi olduğunu vurgulayan rektör, diğer üniversitelerden de öğrencilerin buraya geldiğini anlattı. Atalar, kütüphanenin sınav zamanları gece 03.00'e kadar açık olduğunu ve servis kaldırıldığını belirterek, hocalardan ya da öğrencilerden bir kişinin 'kütüphanede şu kitap yok' demesinin yeterli olduğunu, hemen o eserin temin edildiğini söyledi.

ÖĞRENCİDEN HOCALARA NOT
Bilkent Üniversitesi'ni diğer okullardan ayıran en önemli özelliklerden biri ise öğrencilerin her yıl hocalarına puan vermesi. Birkaç yıl arka arkaya kötü not alan hocalarla ilgili yaptırımların söz konusu olduğuna değinen Rektör Atalar, sistemle ilgili şu bilgileri verdi: "Öğrenciler yıl sonunda henüz notlarını öğrenmeden önce hocalara puan veriyor. Kötü not alıp hocaya kötü not vermek söz konusu değil. Aynı şekilde hocalar da öğrencilerin verdiği notu sınav sonuçlarını açıkladıktan sonra öğreniyor."

YABANCI ÖĞRETİM ÜYESİ ÇOK
Bilkent'in kurulduğu yıllarda Türkiye'ye ters beyin göçünü başlattığını anlatan Atalar, şöyle konuştu: "Bizim için olmazsa olmazlarımız arasında hoca kalitemiz yer alıyor. Bilkent'teki hocaların yüzde 85'i doktoralarını yurt dışından almış. Hocalarımızın 3/1'i yabancı. ABD'de de bu sistem uygulanıyor. Hocaların çoğu Amerikalı değil. Onlar da dünyanın en iyi hocalarını topluyorlar."

OKULUN KÜNYESİ
İhsan Doğramacı Vakfı tarafından 1984'te kuruldu.
13 bin öğrenci eğitim görüyor.
Türkiye'nin ilk vakıf üniversitesi.
İngilizce eğitim uygulanıyor.
4500 öğrenci burslu okuyor.
Bilkent'teki kampüste barınma, beslenme imkanları var.
Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık, İşletme, İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler, Eğitim, Mühendislik, Hukuk, Fen ve Müzik-Sahne Sanatları Fakültesi'ne öğrenci kabul ediliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bilkent, Türkiye'de ilklerin yaşandığı bir yer
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN