Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üniversitede mobbing önlemi

Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Büyükberber, 'Mobbing Ofisi'ne gelen başvurulardan 80'ine işlem yapıldığını açıklayarak "Artık hükümranlık yok" dedi

Tüm dünyada hızla yaygınlaşan 'mobbing' kavramı kişi ve kurumların çalışanlarına karşı daha dikkatli olmasını sağlıyor. Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Büyükberber, rektörlük görevine geldiği ilk günlerde "Mobbing Ofisi" kurulmasını sağladı. Kısa sürede amacına ulaşan ofise yüzlerce başvuru yapıldı. Rektör Büyükberber, değerlendirilen başvurulardan 80'inden fazlasına işlem yapıldığını ifade etti.

"İLİTE OLUYORLAR"
Büyükberber, mobbingin adı gündeme geldiğinde insanların artık ilite olduklarına dikkat çekerek, "Önceden ne kavgalar çıkıyordu. Hoca 'ben hocayım asistanıma istediğimi yaptırırım' diyordu. Kağıdı, evrakı asistanına taşıtan hocalar vardı. Artık bunların önüne geçtik. Şimdi herkes kendi görevini biliyor. Hoca hocalığını biliyor, asistan asistanlığını" diye konuştu.

80'DEN FAZLA İŞLEM
"Mobbing Ofisi"ne açıldığı günden bu yana yüzlerce dilekçe verildi. Rektör Prof. Dr. Süleyman Büyükberber, bunların arasından 80'ine işlem yapıldığını vurgulayarak, "Örneğin öğrenci mobbingle ilgili dilekçe veriyor. Hocasından şikayetçi. Hoca geliyor, şikayetçi olan öğrencinin yanında ifade veriyor. Yalan ifade verme imkanı yok" dedi.

GÖREVLER BELLİ
Mobbingin altında yatan düşünceyi ise Büyükberber, şöyle konuştu: "Hoca bakışıyla herkesi eziyor. Asistanlarını ayak işlerine baktırıyor, taciz ediyor. Türkiye'de yaşanan bu durum İspanya'dan başlayın Japonya'ya kadar uzanıyor. Böyle bir hükümranlık var. Ama herkesin görev tanımı belli. Asistanın sizden isteyeceği, idari memurun amirinden isteyeceği şeyler belli. Hoca asistanını 'oda vermem ders vermem" diye tehdit ediyor. Böyle bir şey yok. O durumda artık biz devreye giriyoruz, gereğini yapıyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üniversitede mobbing önlemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN