Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Geleceğin seçimleri yeşil binalar olacak

Çevreci sertifika kuruluşlarından sonra TSE'nin de vermeye başladığı yeşil bina sertifikalarının, konut alımlarında en çok aranan kriter olacağı bildirildi

Dünya günden güne kirlenirken her sektör kendi açısından çevreyi korumak için yeni arayışlara girdi. Değişen ve gelişen teknolojiyle yol alan inşaat sektöründe de artık çevre dostu yeşil binalara doğru yönelim başladı. Hem üretim aşamasında hem de yaşam süresince daha az enerji tüketen ve doğaya zarar vermeyen malzemelerin kullanıldığı yeşil binalar geleceğin yapıları olacak.

GİDERLERİ AZALTIYOR

Leed ve Breeam gibi yurt dışındaki çevreci sertifika kuruluşlarından sonra Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından da verilmeye başlanan yeşil bina sertifikası yaşam kalitesini arttırırken genel giderleri düşürüyor. Güneş enerjisinin kullanımı ile aydınlatma ve ısınma gibi ihtiyaçlar konut sahiplerinin bütçesini rahatlatırken yeşil binalarda kullanılan malzemeler hem konut sahiplerinin sağlığını hem de çevreyi düşünecek.

"GURURUNU YAŞIYORUZ"
Or'an'da yükselen One Tower kule konut ve AVM projesi de çevreci özelliğiyle Başkent'te bir ilk olmak için harekete geçti. One Tower da yeşil bina kriterlerine uygun olarak inşa ediliyor. One Tower projesini hayata geçiren İTO Yatırım ortaklarından Özkan Özçelik, "5 milyon nüfuslu Başkent'te ilk Leed Gold sertifikalı konut projesini gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz" dedi.

SERTİFİKALAR KRİTER HALİNE GELECEK
Özçelik, yeşil bina sertifikası ile gelecek yıllarda daha konforlu ve yaşanabilir alanların artacağına işaret ederek "3-5 yıl sonra konut alımında en fazla aranan kriter yeşil bina sertifikası olacak. İnsanlar artık ev alırken otoparkı, balkonu, ısı yalıtımı, dekorasyonu gibi detaylardan öte yeşil bina sertifikası olup olmadığına dikkat edecek. Bu nedenle şu an sektörde yeşil binaya yatırımın tam zamanı diyebiliriz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Geleceğin seçimleri yeşil binalar olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN