Zirvede oturacaklara dingin ortam sağlandı

Yüksek konutlarda havaların serinlemeye başlamasıyla yaşanan tüm olumsuzluklar, One Tower projesinde ortadan kalkacak

Ankara'nın en yüksek bölgelerinden Oran'da yükselen 185 metrelik One Tower kule konut ve AVM projesinde ev sahibi olanlar, İngiltere'de yapılan "rüzgar tüneli" testinden geçmiş evlerde oturacak. Bu sisteme sahip olan dairelerin "zirvesinde" oturanlar bile, rüzgarı hissetmeyecek, "dingin" ortamda balkon keyfi yaşayabilecek. 48 katlı olarak inşa edilen Leeds gold sertifikası adayı One Tower'da en fazla önem verilen unsurların başında sağlıklı ve konforlu yaşamın olmazsa olmazları arasında yer alan iklimlendirme geliyor.

RÜZGAR TÜNELİ TESTİ

Oran'da inşa edildiği için şehir merkezinden daha serin bir konumda bulunan projede, ev sahiplerinin farklı iklim şartlarından etkilenme oranını minimuma düşürmek için "Rüzgar Tüneli" testi tercih edildi. Test sonucuna göre yeniden önlemler almayı tercih eden yatırımcı, bu sayede bina sakinlerin daha yaşanabilir bir ortam hazırlandı. Projeyi hayata geçiren İTO Yatırım ortaklarından Özkan Özçelik, 10-15 katlı binalarda rüzgar testine çok fazla ihtiyaç duyulmadığını ancak kat sayısı arttıkça rüzgarın yaşam kalitesini düşüren sorun olarak gündeme gelmeye başladığını söyledi. Özçelik, test sayesinde binanın zayıf olan yerlerini görebildiklerini ve buna önlem alma yoluna gidebildiklerini vurguladı.

'Test sonucuna göre çalıştık'
Özkan Özçelik, rüzgar testinin oldukça meşakkatli bir dönemi kapsadığına işaret ederek şöyle konuştu: "Test için çok yorulduk ama müşterilerimizin zirvede otururken dingin bir ortam yaşayacağını düşünmek bizi heyecanlandırıyor. Hazırlanan maket rüzgara tabi tutuldu. Tüm çalışmalarımızı da test sonuçlarına göre yönlendirdik."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zirvede oturacaklara dingin ortam sağlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN