İnşaat sektöründe 'fiyat' hareketliliği

ABD'de konut fiyatlarının yükselmesi, Merkez Bankası Başkanı'nın 2014 dolar fiyatlarıyla ilgili öngörüsü, Türkiye'de de artış olabileceği şeklinde yorumlandı

Konut fiyatları konjonktüre ayak uyduruyor
İnşaat sektörü son yılların en hareketli günlerini yaşıyor. Bir yandan FED Başkanı'nın açıklamalarıyla birlikte ABD'de konut fiyatlarının son 7 yılın en sert fiyat yükselişini gerçekleştirmesi ve inşaat konusunda dünyanın en büyüğü olan Çin'de de konut fiyatlarının artması akılları karıştırdı. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın da 2014 yılı dolar fiyatlarının 1.80 Türk Lirası seviyesine gerilemesini öngörmesi Türk inşaat sektöründe de hareketliliğe neden oldu. TÜGİ- AD Ankara ve İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) fiyat artışlarının Türkiye'ye de yansıyabileceği konusunda birleşiyor.

Artış yaşanabilir
TÜGİAD Ankara Başkanı Barış Aydın, önceki yıllarda ABD'de başlayan Mortgage krizinden dünyanın ciddi şekilde hasar aldığını söyledi. Bu gelişmeye bağlı olarak başta ABD'deki konut fiyatlarında önemli bir gerileme görüldüğünü anlatan Aydın, "ABD'deki her gelişme Türkiye piyasasına da etki eder. ABD'deki yükselişin buradaki fiyatları da artıracağını düşünüyorum."

Maliyet yükselecek
Elityapı Yönetim Kurulu Üyesi Cem Çelik ise mayıs ayında düzenlenen FED toplantısı sonrası döviz kurlarında yaşanan artışın maliyet artışı yarattığına dikkati çekti. Bu artışın henüz tüketicilere yansımadığını kaydeden Çelik, yeni projelerin hayata geçmesiyle birlikte maliyet hesaplarında fiyat artışı olarak görüleceğini öngördü.

Para değer kaybeder

ABD'de görülen artışın Türkiye'de de konut fiyatlarını yükselteceğine vurgu yapan İMKON Genel Başkanı Tahir Tellioğlu ise dolar kurunun düşmesinin paranın değer kaybetmesi anlamına geleceğini bildirdi. Tellioğlu, "Dolar düşerse euro da düşecektir. Bu değişimler de gayrimenkul sektörünü etkileyecektir. Konut fiyatlarında artışa neden olur" dedi.

Şehre dönüş etkisi
TÜGİAD Ankara Başkan Yardımcısı, Lema Grup Ortaklarından Emre Katırcı, Türkiye'nin çok sayıda hayata geçirilen konut projeleriyle lokasyonun önem kazandığına işaret etti. Dünya devlerinde yaşanan fiyat artışının Türkiye'ye de yansıyacağını ifade eden Katırcı, "Şehre dönüş diye tabir ettiğimiz bu gelişmeler konut fiyatlarını artırır" diye konuştu.

Türkiye'yi etkilemez
ABD'nin konut ile ilgili iç dinamikleri ile Türkiye'nin iç dinamiklerinin birbirinden farklı olduğunu kaydeden TÜGİAD Üyesi, İTO yatırım ortaklarından Özkan Özçelik, Amerika'daki konut fiyatlarının yükselmesinin kendi ekonomik iç dinamikleri ile ilgili olduğunu belirtti. Özçelik, bu nedenle de ABD'deki artışın Türkiye'ye çok fazla etkisi olmayacağını kaydetti.

Global piyasa düzeldi
Türkiye'de her şeyin şu anda değerinde seyrettiğine işaret eden TÜGİAD Denetleme Kurulu Başkanı, Uzaltaş AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Pala, ABD'de yaşanan fiyat artışının krizden sonraki normale dönüş olduğunu kaydetti. Pala şunları söyledi: "Şu andaki artış normal. Türkiye'de konut fiyatlarının çok yükseleceğini düşünmüyorum."


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İnşaat sektöründe 'fiyat' hareketliliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN