Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eğitimde 30 yılı geride bıraktılar

Emekli matematik öğretmeni Sıtkı Alp tarafından kurulan Arı Eğitim Kurumları, 30. yılını kutluyor. Kurum, önokul, ilkokul, ortaokul, lise ve fen lisesinde eğitim veriyor

Giriş Tarihi: 10.10.2013
Ankara'nın en köklü eğitim kurumları arasında yer alan Arı Koleji, tam 30 yıldır öğrencileri aydınlatıyor. Emekli matematik öğretmeni Sıtkı Alp tarafından kurulan Arı Eğitim Kurumları, önokul, ilkokul, ortaokul, lise ve fen lisesinde öğrenci kabul ediyor. Büyük bir özveriyle çalışan yöneticiler ile eğitim kadrosu ise öğrencilerin donanımlı yetişmesi için gayret gösteriyor.

1984'TE BAŞLADI

Arı Eğitim Kurumları, 1984 yılında Özel Arı Lisesi, 1985'te Özel Arı İlkokulu, 1991'de Özel Arı Fen Lisesi ile 2000'de Arı Önokulu'nu açarak her yaş düzeyindeki bireye eğitim-öğretim olanağı sunuyor. Yabancı dile büyük önem veren kurum, 4 yaşından itibaren öğrencileri İngilizce ile tanıştırıyor. Lise son sınıfa kadar süren eğitimlerde ise öğrenciler uluslararası dil yarışmalarına katılma imkanı da buluyor. Arı Okulları'nda şu an 1850 öğrenciye 230 öğretmen eğitim veriyor.

'NİTELİK ÇOK ÖNEMLİ'
Arı Okulları Kurucusu Sıtkı Alp, bir toplumun fertlerinin aldığı eğitimin niteliğinin o ülkenin gelişmişlik düzeyini belirleyen en önemli ölçüt olduğuna dikkat çekerek, "1984 yılında bu düşünceyle yola çıktık. Bugün ülkemizi aydınlık yarınlara taşıma sorumluluğuyla binlerce başarı ve gururu geride bıraktık. 30. yıla ulaşmanın mutluluğunu ve heyecanını yaşıyoruz" dedi. Eğitimde fark yarattıklarına dikkat çeken Alp, şöyle konuştu: "Eğitim kadromuz alanında uzman, değişime ve gelişime açık. Aynı zamanda teknolojinin en son olanaklarına sahip yeni ve modern binalarımızda eğitim veriyoruz. Yürüttüğümüz özgün projelerimizle iddialı ve köklü bir kurumuz. Önokuldan üniversiteye kadar eğitim zincirinin tüm halkalarını tamamlamış olmanın verdiği gururu yaşıyoruz."

ÖNOKUL YENİLENDİ
2000
yılında eğitim-öğretime başlayan Arı Önokul binası yenilendi. Önokul öğrencileri yeni eğitimöğretim yılına yeni binalarında 'merhaba' dedi. 3 bin 108 metrekarelik kapalı alanı, 2 bin metrekarelik açık alanı bulunan yeni önokul binasında, 2-5 yaş ile ilkokula hazırlık grubu öğrencileri bir araya geldi. Eğitim ortamlarında tehlikeden uzaklık, estetik ve rahatlık ön planda tutuluyor.

BAŞARILI OLDULAR

13 öğrenci ESOL FCE, 49 öğrenci ESOL PET, 55 öğrenci ise ESOL KET sınavında büyük başarı kazandı. Bu öğrencilerden 25'i 'üstün başarı', 23'ü 'onur derecesi' aldı. Yabancı dile büyük önem veren Arı Okulları, bu alandaki başarısını da bir kez daha göstermiş oldu. Cambridge ESOL Young Learners Movers ve Flyers sınavlarında da toplam 170 Arılı öğrenci büyük başarı elde etti.

DOYASIYA KUTLAMA
30. yıl çeşitli etkinliklerle yıl boyunca kutlanacak. Bu kapsamda hayata geçirilen Arı 30. Yıl Olimpiyatları Futbol ve Basketbol Turnuvası'nın ilk turu tamamlandı. Etkinlikler kapsamında "Ben Küçükken" temalı "Öykü Battaniyesi" projesi de hayata geçiriliyor. 2. sınıf öğrencileri çocukluklarına ait bir kumaş parçasını getirecek ve bunlar birleştirilerek battaniyeye dönüştürülecek. Bir diğer etkinlik ise "Arı Okulları Çünkü" isimli proje. Bu proje kapsamında öğrenciler Arılı olmanın kendileri için neler ifade ettiğini kendi özgün cümleleriyle anlattı.

BÜYÜK BAŞARI

Arı Okulları'nın başarısının en büyük göstergelerinden biri ise üniversite sınavında alınan başarı. Özel Arı Anadolu Lisesi ile Özel Arı Fen Lisesi'nden mezun olan gençlerden 310'u tıpa, 1680'i mühendislik-mimarlık, 253'ü hukuk, 1497'si iktisadi ve idari bilimler, 426'si dil bilimleri, 654'ü sosyal bilimler, 291'i temel bilimlere yerleşti.

DEMİRÖZ: "SÜREKLİ ÖĞRENEN BİR KURUMUZ"
Eğitime büyük önem veren Arı Okulları Genel Müdür Yardımcısı Seva Demiröz, 30 yılı geride bıraktıklarını anlatarak, "Biz 30 yıla ulusal ve uluslararası platformlardaki sınavlardan, yarışmalarda elde ettiğimiz üstün başarıları, sportif, sanatsal etkinliklerde aldığımız derece, kupa ve madalyaları, yürüttüğümüz proje ve etkinlikleri sığdırdık. Bu zaman içinde liseden 5 binden fazla mezun verdik" dedi.

"SEVGİYLE BÜTÜNLEŞİYOR"
Arı Okulları olarak kendini mesleğine adamış, öğrencilerini seven eğitimcilerle çalıştıklarına dikkat çeken Demiröz, şöyle konuştu: "Eğitimi sevgiyle bütünleştiriyoruz. Aynı zamanda sürekli öğrenen bir kurum olma ilkesinden hareket ediyoruz. Bu nedenle yürüttüğümüz mesleki gelişim programlarımızı, zümre çalışmalarımızı, proje ve etkinliklerle ilgili hazırlıklarımızı önemsiyoruz."

MESLEK SEÇİMİ ÖNEMLİ

Demiröz, öğrencilerin meslek seçimine büyük önem verildiğini vurgulayarak, "Öğrencilerin, özellikleri, yetenekleri, ilgi alanları ve akademik başarıları doğrultusunda meslekleri tanımaları ve tercihlerini en iyi biçimde yapabilmeleri için titizlikle çalışılıyor. Öğrencilerin herhangi bir kurs ya da özel derse gereksinim duymadan, hedefledikleri üniversiteye yerleşmelerini sağlayacak biçimde üniversiteye hazırlık çalışmaları yapılıyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eğitimde 30 yılı geride bıraktılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN