En önemli sorun uçuş güvenliği hattı

ATO Başkanı Salih Bezci, Çin'de gazetecilerle yaptığı toplantıda Ankara'nın en önemli sorununun mania hattı olduğunu söyledi

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Salih Bezci Bezci, Ankara'da en önemli problemlerden birinin mania hattı (uçuş güvenliği hattı) olduğunu söyledi. Ankara'da en yüksek binanın 110 metre yüksekliğindeki Atakule olduğunu belirten Bezci, ATO Meclis ve gazetecilerle sohbet ettiği Şanghay Finans Merkezi'nin 492 metre yüksekliğe sahip olduğuna dikkat çekti. "Böyle binalar bizde neden olmasın" diyen Bezci, Dubai'de dünyanın en yüksek projesini Türk mimar Mustafa Abadan'ın çizdiğini anlattı.

"ANTENE BİLE İZİN YOK"
Etimesgut'taki havaalanının şehir içinde kaldığını ve bunun bir an önce kaldırılması gerektiğini ifade eden Bezci, gerek Başbakan gerekse Cumhurbaşkanı'nın mania hattının kaldırılmasını istediğini ama bir türlü sonuç alınamadığını kaydederek, ATO'nun yapmayı planladığı 70 katlı binayı mutlaka yapacaklarını anımsattı. Mania hattına ilişkin yetkinin 4. Kolordu'dan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne geçtiğini ancak bunun da sorunu çözmeye yetmediğini belirten Bezci, "Yüksekliği 30 santimetre fazla olduğu gerekçesiyle izin alamayan binalar var. Üstteki antene bile izin verilmiyor. Avrupa Birliği direktiflerine göre tek motorlu uçakların şehir üstünde uçması yasak. Bundan dolayı da Etimesgut Havaalanı'nın kapatılması gerekiyor" dedi.

SARAÇOĞLU'NA ANKET

Salih Bezci, Kızılay'daki Saraçoğlu Mahallesi'nde yapılacak kentsel dönüşüme ilişkin bilgi verirken de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün projeye verdiği desteği anlattı. Gül'ün, Mimarlar Odası ile yaptığı görüşmeye kendilerini de davet ettiğini ve orada Şehircilik Bakanlığı uzmanlarının da katılımıyla projeyi ele aldıklarını kaydeden Bezci, Gül'ün daha sonra üç kurum temsilcilerini Köşk'teki kabul salonunda baş başa bıraktığını söyledi. Yanlış anlamaların ortadan kalktığı andan itibaren haftada bir toplantı yaptıklarını kaydeden Bezci, Kurban Bayramı'ndan sonra da anket çalışması yapacaklarını sözleine ekledi.

KÜLTÜR VE TURİZM HAVZASI
Bölgeyi kültür ve turizm havzası haline getireceklerini ifade eden Bezci, yakında boşalacak eski Başbakanlık binasının da müze yapılmasını önerdi. Bezci, "Mimarlar Odası başlangıçta Saraçoğlu Mahallesi'nin yıkılıp çarşı yapılacağını düşünüyordu. Öyle olmadığını anlattık. Bakanlığın orayı riskli alan ilan etmesi de yapılacak projeye parasal katkı sağlamak için. Proje hayat geçtiğinde Kızılay tekrar cazibe merkezi haline gelecek. Eskiden cadde mağazacılığı kültürü vardı. Tekrar o günleri yakalayabileceğiz" diye konuştu. Salih Bezci, Ankara Ticaret Odası'nın stant da açarak destek verdiği Şangay'daki Turkuaz Türk Kültür ve Yemek Festivali'ne Çinliler'in ilgi gösterdiğini belirtti. Şangay'da o gün tayfun uyarısı yapılmasına rağmen festivalin ilk gününe 15 bin kişinin geldiğini kaydeden Bezci, bu tür etkinliklerin Türk ürünlerinin tanıtılmasına katkı sağladığını vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En önemli sorun uçuş güvenliği hattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN