Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kavga bitti başarı geldi

Giriş Tarihi: 17.10.2013

Altındağ Karacaören İlkokulu ve Ortaokulu'ndaki öğrenciler, neredeyse küçük bir ilçe nüfusunu oluşturuyor. Öğrencilerin kavga etmesi önlenerek başarı artırıldı

Karacaören'deki TOKİ konutlarının bulunduğu bölgede eğitim veren Karacaören İlkokulu ve Ortaokulu, yaklaşık 1500 öğrencisiyle dikkat çekiyor. 2008 yılında eğitim-öğretime başlayan okulda öğrencilerin büyük bir bölümü ya badminton oynuyor ya da güreş yapıyor. Okul yönetimi, AB projelerinde de yer alarak bölgenin dezavantajını avantaja çevirmeyi hedefliyor. Özellikle bölgede etkin olan kavga kültürüne son veren yönetim, bu yolla başarının artmasını sağladı.

İKİLİ EĞİTİM VERİLİYOR
24 derslikli okulun ilkokul kısmında 718, ortaokulda 606, ana sınıfında 91 olmak üzere toplam 1415 öğrenci öğrenim görüyor. Öğrenci yoğunluğundan dolayı okulda ikili eğitim veriliyor. Sevgi evlerinde kalan 17 öğrencinin de eğitim aldığı okuldan 2012- 2013 eğitim-öğretim yılında fen lisesini 1, Anadolu lisesini 20, Anadolu Öğretmen Lisesini 2, Anadolu İmam Hatip Lisesini 7, Sağlık Meslek Lisesini 5, Anadolu Ticaret Meslek Lisesini 10, Anadolu Meslek Lisesini 21 öğrenci kazandı.

BAŞARIYA YANSIDI

Okul Müdürü Abdülhamit Karataş, 2010 yılından itibaren SBS'de gösterilen başarı oranının yükseldiğini açıklayarak, "Bu başarı idarenin ve öğretmenlerin özverili çalışmasıyla oldu. Öğretmenlerimiz desteğe ihtiyaç duyan çocuklarla birebir ilgilendi. Sınava girecek çocuklar için etütler oluşturuldu. Öğretmenlerimiz gönüllü dersler verdi. Bu da başarıya yansıdı" diye konuştu.

Belediyeler destekliyor
Büyükşehir Belediyesi ile Altındağ Belediyesi de okulun birçok eksiğinin karşılanmasında destek veriyor. Belediyeler, okulun bahçe düzenlenmesi, boya ihtiyacının karşılanması, çevre düzenlenmesinde istenilen desteği sağlıyor. Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Kamil Aydoğan ile Altındağ eski İlçe Müdürü Erol Bozkurt okula her türlü katkıyı sunuyor. Karacaören İlkokulu ve Ortaokulu'ndaki her sınıfın bahçede kendileri için ayrılmış bir yeşil alanı bulunuyor. Öğrencilerin doğa sevgisi kazandığı bu uygulama sayesinde çocuklar kendi sınıfları adına dikilen ağaçları koruyor, çevresini kirletmiyor ve zaman zaman suluyor. Fidanların büyüdüğünü gören öğrenciler, onları koruyor, sağlıklı büyümesini sağlıyor.

Başarılı oldular
Güreş, badminton gibi sporlarda iddialı olan öğrenciler diğer branşlara da ilgi duyuyor. Güreşte 2010-2011 Ankara takım birinciliği, 2011-2012'de Ankara takım üçüncülüğü kazanan öğrencilerden 32'si de 2010-2013 yılları arasında derece elde etti. 2009-2010 yılında atletizmde 1500 metre Türkiye birinciliği, 2012'de tekvando Ankara birinciliği kazanıldı. Aynı zamanda okulda Badminton Federasyonu tarafından 6 kez antrenörlük kursu düzenlendi.

Spora merak duyuyorlar
Karacaören'deki çocukların büyük bir kısmı spora yönlendiriliyor. Özellikle badminton ve güreşle tanışan çocuklar özel seçiyor. Badminton Milli Takımı'ndan antrenörler okula gelerek eğitim verilecek çocukları belirliyor. Aynı şekilde öğrencilerin çoğu güreşle tanıştırılarak hayata pozitif bakmaları sağlanıyor. Birçok çocuk kapalı spor salonunda güreş minderinin üzerinde müsabakalara hazırlanıyor.

JUDOYA YÖNLENDİRİLİYORLAR

Güreşte başarılı olan minikler ise EGO ve TASSAD spor kulüplerine yönlendiriliyor. Okul yönetimi çocukların başarısını sporla artırmayı amaçlıyor. Güreşte istenilen başarıyı gösteremeyen minikler ise judoya yönlendiriliyor. Fiziki açıdan büyük bir alana sahip okulda isteyen öğrenciler basketbol, voleybol, futbol oynama imkanı da buluyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kavga bitti başarı geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN