Türkiye'nin en iyi haber sitesi

SBS'de başarı sevgiyle geldi

Dikmen Öğretmen Necla Kızılbağ Ortaokulu öğrencilerinin çoğu, her yıl Ankara'daki birçok Anadolu lisesine yerleşiyor. Okul müdürü Metin Sevişoğlu "Sevgi, başarının anahtarı" dedi

Dikmen'de hayırsever emekli öğretmen Necla Kızılbağ'ın adının verildiği ortaokul, özellikle Seviye Belirleme Sınavları'ndaki başarısıyla dikkat çekiyor. Her yıl sınava giren son sınıf öğrencilerinin yüzde 50'si Ankara'daki en başarılı Anadolu liselerinde okumaya hak kazanıyor. Velilere, öğrencilere yönelik sık sık seminerlerin verildiği ortaokulda başarı tesadüf değil.

"TESADÜF DEĞİL"
Okul Müdürü Metin Sevişoğlu, eğitimde başarıyı yakalamak için çocukları, öğrencileri sevmek gerektiğini anlatarak, "Biz çocuklarımızı çok seviyoruz. Her zaman onların yanındayız. Öğretmenlerimizin hepsi öğrencilerimize büyük sevgiyle yaklaşıyor. Bu ise başarıyı artırıyor" diye konuştu. Başarının tesadüf olmadığını anlatan Sevişoğlu, "Öğretmenlerimiz sürekli kendini yeniliyor, geliştiriyor. Bu da başarının en büyük sırlarından biri" diye konuştu.

1945'TE BARAKA BİNADA EĞİTİME BAŞLADI
Dikmen Öğretmen Necla Kızılbağ Ortaokulu, 1945 yılında baraka binada Dikmen İlkokulu olarak eğitim faaliyetlerine başladı. 1952 yılında baraka olan bina yıkılarak yerine betonarme bir yapı inşa edildi. Dikmen Mahallesi Güzelleştirme Derneği tarafından onarılan bina, 1966 yılında Akşam Kız Sanat Okulu, 1967 yılında Pratik Kız Sanat Okulu olarak faaliyetini sürdürdü.

DİKMENLİLER SAHİP ÇIKTI
Okula Dikmenliler tarafındatn, 1958 yılında ek bir bina yapımına başlandı. 1962'de şu anda tadilatı hayırsever emekli öğretmen Necla Kızılbağ tarafından üstlenilen bina eğitim faaliyetine başladı. 1976'da ise Dikmen Pratik Kız Sanat Okulu'na verilen eski bina tekrar ilköğretim faaliyetlerine tahsis edildi. 1986'da ise buraya Dikmen Merkez İlköğretim Okulu adı verildi.

GÖZLERİNİ KAYBETTİ
Okulun onarımı hayırsever emekli öğretmen Necla Kızılbağ tarafından yapıldı. Kızılbağ, 1927 yılında Mersin'de dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini bu ilde tamamlayan Kızılbağ, Adana Öğretmen Okulu'ndan mezun olduktan sonra Hatay Harbiye Nahiyesi Döver Köyü'ne atandı. Dört yıl burada görev yapan eğitim neferi, geçirdiği rahatsızlık nedeniyle görme yetisini 1951 yılında kaybetti.

VATAN SEVGİSİ

1952 yılında Ankara Körler Okulunda Öğretmen olarak göreve başlayan Necla Kızılbağ, burada 10 yıl ilkokul öğretmenliği yaptı. Daha sonra Türkçe öğretmenliği de yapan Kızılbağ, 30 yıl görme engellilere eğitim verdikten sonra Mithat Enç Körler Okulu'ndan emekli oldu. Çalışma hayatındaki başarısını vatan ve öğretmenlik mesleğine duyduğu sevgi olarak açıklayan Necla Kızılbağ, emekli olduktan sonra ilkokul ve lisenin de açılmasına destek oldu.

TAŞ BİNA YIKILDI
2000 yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 1952 yılında yapılan eski taş bina yıkılarak yerine 16 derslikli, içinde fen bilgisi laboratuarı, bilgi teknolojisi odası, çok amaçlı salon bulunan yeni bina yaptırıldı. Şu an iki bina halindeki okulda 35 şube, 2 çok amaçlı salon, 5 ana sınıfı, 2 alt özel sınıf, rehberlik servisi, bilişim teknolojileri sınıfı, memur odası, fen bilgisi laboratuarı, teknoloji tasarım atölyesi bölümleriyle faaliyetlerine devam ediyor.

'ÖZEL ALT SINIF'
Dikmen Öğretmen Necla Kızılbağ Ortaokulu'nda hafif düzeyli engelli öğrenciler için "Özel Alt Sınıf" oluşturuldu. Uzun yıllardır hizmet veren bu sınıf sayesinde engellilerin evlerine hapsolmasının da önüne geçildi. Eğitilebilir düzeydeki engelliler, özel eğitim öğretmenleri sayesinde hayata daha güzel bakıyor.

3 HALI SAHA VAR
Sporla iç içe olan öğrenciler okul bahçesinde bulunan 3 ayrı halı sahada ter döküyor. Minikler, futbolun yanı sıra basketbol, voleybol oynuyor, atletizmle uğraşıyor. Okul Müdürü Metin Sevişoğlu, öğrencilere akademik eğitimin yanı sıra terbiyeli, ahlaklı olmayı da öğrettiklerini belirterek, "Bunun için anne babalarla da sık sık görüşüyoruz. Seminerler veriyoruz. Bazı aileler okulu gündüz bakımevi gibi görüyor. Onlara çocuklarına nasıl davranmaları gerektiğini anlatıyoruz. Bu da başarının artmasında faydalı oldu" dedi.

BESLENME DOSTU OKUL
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından "Beslenme Dostu Okul" unvanını alan okul, öğrenciler sağlıklı ve hareketli yaşam konusunda destekleniyor. Bu unvanı alan okullarda 2 yıl arayla öğrencilerin boy ve kilo kontrollerini gerçekleştirmesi, bina içinde sağlıklı içme suyunun bulunması, süt, ayran, taze sıkılmış meyve suyu satışının yapılıp yapılmadığı, tane ile meyve satışının bulunup bulunmadığına dikkat ediliyor.

BEYAZ BAYRAK SAHİBİ

Sağlık Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sağlık ve hijyen konularına önem veren eğitim kurumları "Beyaz Bayrak" sahibi oluyor. Okul, gerekli hijyenik koşulları taşıdığı, okul sağlığının üst düzeye çıkarılması için bayrakla ödüllendirildi.

58 ÖĞRETMEN GÖREV YAPIYOR
Sabah 09.00'da eğitime başlayan okulda dersler 15.20'de bitiyor. 775 öğrencinin eğitim gördüğü okulda 58 öğretmen var.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
SBS'de başarı sevgiyle geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN