900 yıllık şaheser Etnografya'da

15 yıl önce yurt dışına kaçırılan Aksaray Ulu Camii minber kapısı, ait olduğu topraklara döndü. 900 yıllık şaheser, artık Ankara Etnografya Müzesi'nde sergileniyor

Giriş Tarihi: 13.12.2013
Son 10 yılda 4 binden fazla eserin iadesini sağlayan Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın ısrarlı takibi sonucunda, 1998'den bu yana Interpol tarafından aranan Aksaray Ulu Camii minber kapı kanatları, Başkent'e getirildi. Selçuklu hükümdarı Sultan Mesud tarafından yaklaşık 900 yıl önce yaptırılan tarihi eser, kasım ayından bu yana Etnografya Müzesi'nde koruma altında.

MÜZEDEKİ NADİDE ESERLERDEN

Eserin müzede yer alan diğer Selçuklu dönemi eserleriyle birlikte en iyi şekilde korunacağını belirten Etnografya Müzesi Müdürü Yücel Kumandaş, "Aksaray Ulu Camii minber kanatları, müzemizdeki en nadide eserlerden. Konzervasyonunu yaparak teşhire koyduk. Merak eden ziyaretçilerimiz müzemize gelerek inceleyebilirler" diye konuştu.

"UNUTTURULMAK İSTENDİ"
1998'de yerinden sökülerek yurt dışına götürülen minber kapısı kanatları, o günden bu yana aranıyordu. Uzmanlar, hakkında çalıntı ve polis kayıtları bulunan kapının uzun yıllardır bulunamamış olmasının sebebini, eserin kaçakçılarca kamuoyunda unutturularak bir nevi "soğutma" devresine sokulmak istenmesi olarak değerlendiriyor.

AYET BULUNUYOR
Selçuklu devri ahşap işçiliğinin şaheser örneklerinden olan minber kapı kanatlarında, devrin sülüsü ile yazılmış Fatiha, İhlas, Bakara Suresi'nin 256. ayeti ve Ayetel Kürsi yer alıyor. Minberin üstündeki aynalıkta ve kapı sövelerindeki kitabelerde yapılan incelemelerde, eserin Anadolu Selçuklu hükümdarı Sultan I. Mesud tarafından, 1116-1156 yılları arasında yaptırıldığı belirlendi. Minberin, bugün mevcut olmayan başka bir camiden alınarak Ulu Cami'ye taşındığı düşünülüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
900 yıllık şaheser Etnografya'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN