Ahmet TEZCAN: Düne ait şeyler..

Giriş Tarihi: 3.1.2014
Hz. Mevlâna'nın "GEL" çağrısı kadar meşhurdur şu mısraları; "
Her gün bir yerden göçmek ne iyi.
Her gün bir yere konmak ne güzel.
Bulanmadan, donmadan akmak ne hoş.
Dünle beraber gitti, cancağızım, ne kadar söz varsa düne ait. Şimdi yeni şeyler söylemek lazım.
"
***
Evet "yeni şeyler", yeni yılla birlikte yeni şeyler söylemeli, eski(!) bir sözden yola çıkarak yeni şeylerden söz etmeli… Taa onüçüncü asırda söylenmiş eski bir söz olmasına rağmen Hz. Mevlâna'nın sözleri aslında ne kadar yeni… Dün söylenmiş ama dünle gitmemiş, dünde kalarak eskimemiş ve zamanını aşmış sözler...
***
Böyle söylemek lazım, en yüksekten, zamanların ötesinden ama üstünden söylemek… Kaynağınız "alemşumül", zaman ve mekanla da sınırlanamaz ve tüm zamanları içine almışsa işte böyle söylenir.
Ne mutlu onlara ve "tüm zamanların sözü"ne harfiyen uyanlara...
Oysa cancağızım bizler, gerçekten dünde kalmışız, hep dündeyiz, konuştuğumuz, tartıştığımız ne varsa hep düne ait ve eski... Hep dünü konuşup dünü tartışırken, günlük yaşıyoruz, yarına hiç bakmıyor, hiç düşünmüyoruz.
***
Yazılanlara söylenenlere bir bakın, buğusu üstünde, taze söz isterseniz "twetter"a, "facebook"a bakın… Aman Allah'ım! Ne kadar gereksiz, ne kadar boş söz sarf ediliyor, kolayca, düşünmeden, tartmadan.. Meclis'te, dergâhta, bargâhta millet aynı yüzlerden aynı sözleri işitmekten usandı. Kime mi söylüyorum? Kim alınırsa ona... Özcan Yeniçeri gibi her gün aynı saate tahsisli bir yüzden, aynı sözleri duymak istemiyorum. "Her gün bir yerden göçmek, bir yere konmak" derken, sözler gibi yüzün de eskitilmemesini öğütlüyor Hz. Pir...
***
Neticede mirim, hiç bir ruhsata tabi olmadan, destursuz ve kolay söylenen sözlerin hiçbir etkisi de olmuyor görüldüğü üzere. Kimine göre bizimkisi de öyle belki kim bilir?! "Söz ola kese savaşı/söz ola kestire başı…" İçinde ne varsa dışına o sızarmış; yağ küpünden yağ, bal küpünden bal… "Bulanmamış, donmamış"lık için "inci avcısı" gibi derin dalmak, çok aramak ve berrak olmak gerekiyor, o da bu zamanda zor... "Allah bugünlerimizi aratmasın, bizi gördüğümüzden geri bırakmasın" diyor yeni yılınızı kutluyorum.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ahmet TEZCAN: Düne ait şeyler..
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN