Ahmet TEZCAN: Bu seçim çok önemli

Giriş Tarihi: 16.1.2014
Şunun şurasında 74 gün kaldı seçime, bu haftayı saymazsak on haftadır kalan süre… 31 Mart'ta tıraşımız önümüze düşecek.
Şu kadarını söyleyeyim bu seçim çok şeyi değiştirecek. Bir kere muhalefet liderlerinin son seçimi olabilir. Ana muhalefeti yöneten Başkent dışındaki irade bu seçimden sonra Kemal Kılıçdaroğlu'nu orada tutar mı bilinmez? Sokağı Meclis'e taşıyan bir siyaset üslubunu benimsemiş gözüken CHP'nin genel seçime aynı liderle gitmesini de isteyebilirler?! MHP de bir seçim yenilgisini daha kaldırabilir mi o da tartışılır. Yoksa Devlet Bey'in dört işlem konusundaki mahareti malum; toplayıp, çarpıp, bölerek yenilgiden bir başarı da çıkarabilir!
Bunları söylerken muhalefet partileri karışsın arzusu içinde asla değilim. İktidar ya da muhalefet siyasetteki bütün bunalımların ülke yararına olmayacağını bilirim.
İktidarın arızası da sağlıksız muhalefettendir.
***
Bu seçim çok enteresan, il ve ilçe yöneticilerini belirleyecek olmanın çok ötesinde sonuçlar doğuracak bir seçim bu... Ülkemiz için hayati önem taşımaktadır. Öyle ki bu seçimin nasıl sonuçlanacağını bizden çok batı başkentleri merak etmektedir. Tel Aviv, Şam, Bağdat, Tahran kendi seçimlerini bile bizimki kadar önemsemezler. O nedenle 30 Mart gecesi sandık sonuçlarını en evvel, Tayyip Erdoğan'dan da önce Eset, Netanyahu, Maliki ve Batılı liderler öğrenmek isteyeceklerdir. Bu ülkelerin Ankara nezdindeki misyonları o gün özellikle Ak Parti'nin alacağı sonuçları anında ve harfiyen kendi başkentlerine ulaştıracaklardır.
***
Bir düşünün Atina, Tahran, Moskova'daki seçimler-hele ki yerel olursa- bizim ne kadar ilgimizi çeker? Ama Türkiye'deki seçimler dünyanın ilgisini çekmektedir.
Neden? Çin'de 22 tane nükleer santral inşa halindedir kimse sözünü etmez ama nükleer enerjiden mahrum Türkiye, tek bir santral için teşebbüse geçse dünyada olay oluyor.
Yeryüzünde 200 küsur devlet var ama uzayda 10 devlet var ve bunlardan birisi de Türkiye… (Kendi milli uydusu olmadan başkasına yaptırıp fırlatanlar bu sıralamaya giremez. TÜRKSAT'la değil, biz GÖKTÜRK'le uzaya çıktık. Çok yakında TÜRKSAT uydularımızla da adımızı yazdıracağız.) Talihimiz tarihimiz değişiyor, çevremizde bizimle beraber… Dünyanın efendileri(!) buna tahammül edebilirler mi? 60 hükümet kuruldu bugüne kadar.
Yolsuzluk iddialarıyla düşüremediklerini ihtilâllerle indirdiler. Kukla yönetimler, zayıf koalisyonlar oluşturarak perde ardından kendileri yönettiler. Aynı yolu deniyorlar fakat başaramayacaklar. Çünkü millet oyunu gördü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ahmet TEZCAN: Bu seçim çok önemli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN