Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AHMET TEZCAN: CHP'de manzara

Giriş Tarihi: 30.1.2014
Mahalli seçimlerin hiç gündemde olmadığı bir zamanda bazı medya mensubu meslektaşlarımızla Çiçek Lokantası'nda bir yemeğe davet edilmiştik. Davetlilerin çoğunluğu Zaman, Samanyolu, Bugün gibi şimdi adları "Paralel"e çıkan medya grubunun temsilcileriydi, davet sahibi de Mansur Yavaş... Ona dedim ki, "Bu ne sür'at Mansur bey, soyadının aksine çok hızlısın?!" Soruma soruyla karşılık verince açık açık; "Seçim yaklaşıyor aday mısın yoksa?" dedim. Yok yok diyerek hiç alakası olmadığını, sadece dostlarıyla buluşmak istediğini söylemişti kesin bir ifadeyle. Gerçekten öylemiydi, yoksa adaylığa zorlanmış mıydı, öyleyse kimler kendisini böyle bir karar almaya zorlamıştı. Bunu sadece kendisi biliyor. Mansur Yavaş "TERS KÖŞE" bir rotayla CHP'den aday olup dostlarını ve ülküdaşlarını şaşırtmakla kalmadı, aday olduğu 'ana muhalefet'i de tam anlamıyla salladı.

***
CHP'deki "Mansur Sarsıntısı"nın hala sürmekte olduğunu öğreniyoruz. Şundan öğreniyoruz; Ankara için bir seçim komisyonu oluşturdu CHP. Başına da Bülent Kuşoğlu'nu getirdi. İl başkanı Zeki Alçın'ı da yardımcısı yapmak isteyince ip koptu, Alçın hemen istifasını verdi. Kılıçdaroğlu'nun istifayı kabul etmediği söyleniyor. "Kardeşim, aday sağcı komisyon başkanı sağcı..." diyerek isyanlarını dile getiren partililer Levent Gök gibi Ankara'yı bilen birinin komisyona başkanlık etmesini istiyorlar. Alçın gibi Çankaya İlçe Başkanı Mehmet Perçin de çok rahatsız, adeta "itibarsızlaştırma" operasyonuna uğradıklarını düşünüyorlar. Seçim sonrası bu ikisi ya görevden alınır ya da istifayı basarlar.

***
CHP'de SAĞ'dan bunca isim telaffuz edilince Necati Yılmaz, Durdu Özpolat ve Haydar Yılmaz gibi adayların isimleri öne çıkıyor. Alevi kökenli bu isimlerle Ankara'nın ancak dengelenebileceğini söylüyorlar. Öte yandan Keçiören için de mücadele sürüyor. Resmen yedi adayın adı geçtiği ilçede eski başkanlardan Hamza Kırmızı'ya da teklif götürüldüğünü öğreniyoruz. Bu arada Şenol Balaban'ın da Yenimahalle'den Keçiören'e yöneldiği söyleniyor.

***
Velhasıl CHP'de sular durulacak gibi gözükmüyor. En son İstanbul'un sorunsuz ilçelerinde adayların MYK'dan sonra açıklanacağı, Ankara ve İzmir adaylarının 9 Şubat'a kaldığı konuşuluyordu. Bir de Akif Hamzaçebi ile Bilhun Tamaylıgil mevzusu vardı, Sarıyer'den villa mı almışlar neymiş aslına eremedim.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AHMET TEZCAN: CHP'de manzara
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN