Ahmet TEZCAN: "Yeni CHP" bu mu?

Giriş Tarihi: 20.2.2014
Bu seçimlere akıl sır ermiyor, duyduğum çok şeye şaşıyorum, gülmek ile üzülmek arasında gidip geliyorum.
Hele şu CHP... Bütün duygularımı altüst ediyor.
Dün bir dostumu aradım, Cumhuriyet'i kuran partide neler oluyor diye?! "Yeni CHP" dedi gülümseyerek… Ardından ilave etti: Senin de yakından tanıdığın koca koca bakanlar dedi, ilçelerde belediye meclisi üyelikleri için yarışıyor.
Kimmiş onlar demeye kalmadı, isimleri duyunca şaştım kaldım! Gazeteci olarak Anavatan'ı, Sosyal Demokrat Halkçı Parti'yi yani SHP'yi izlerken tanımıştık onları, Türkiye'nin de bildiği isimler... Biri SHP'den Onur Kumbaracıoğlu...
Belediye
meclis üyesi olarak Beşiktaş'tan birinci sıradan yarışa giriyormuş Onur bey. SHP'den Hatay Milletvekili seçilen Kumbaracıbaşı, 1991-93 yıllarında 7'nci Demirel Hükümeti'nde de Bayındırlık ve İskan Bakanı olarak görev almıştı. Dizginlerin Sarıgül'e teslim edildiği İstanbul'da, Beşiktaş Belediye Meclisi üyeliği için çok uğraştığını sanmıyorum!
***
Öteki Bakan da Yılmaz Karakoyunlu... O da Urla'da 1 numaraymış. Sayın Bakan bundan sonra Urla Belediye Meclisi üyesi olarak siyasi hayatını sürdürecek. Yılmaz Bey'in siyasi kişiliğinden önce "filozof, gazeteci- yazar, ekonomist" olduğunu mu söylesem yoksa "Salkım Hanım'ın Taneleri" filmini hatırlayarak sinemacı mı desem bilemiyorum!
En bilinen tarafı kastelli olarak bilinen ünlü banker Cevher Özden'in genel koordinatörü oluşu. Karakoyunlu'nun 2000'li yıllarda AK Parti'den hemen önce "üçlü koalisyon" olarak siyasi tarihe geçen 5. Ecevit Hükümeti'nde ANAP kontenjanından Devlet Bakanı olarak kabinede yer almış olduğunu bilmem hatırlayan var mı?
***
Aynı dönem siyasetçileri olmalarından mıdır nedir, Demirel'in özelliği hepsinde var. Görüldüğü üzere dört kere gidiyor, beşinci kez tekrar gelebiliyorlar. Teşbihte hata olmasın kertenkele kuyruğu gibi, kopsalar bile hemen yenileniyorlar. Karakoyunlu, İstanbul 1936 doğumlu, yani 78 yaşında... Onur Kumbaracıbaşı da 1939 Ankara doğumlu… O da 75'ini geçti.
Hani Kemal Kılıçdaroğlu'nun, partisinin grup toplantısında kürsüyü yumrukladığı gün, "gençlere yer açmak gerektiği, onlara bir fırsat vereceği, buna kimsenin mani olamayacağı" yönündeki sözlerini hatırladım birden! Atatürk'ün partisi eskilerle mi yenileniyor; "Bu mu YENİ CHP"?! diye sorası geliyor insanın.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ahmet TEZCAN: "Yeni CHP" bu mu?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN