Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kızılay'daki Galeri Uray vezne olacak

Giriş Tarihi: 13.8.2014

Çankaya eski Belediye Başkanı Bülent Tanık tarafından açılan Galeri Uray, yeni başkan Alper Taşdelen tarafından kapatılıyor. Sanatçılar karara tepkili

Ankara'nın kalbi Kızılay'ın en işlek caddesi Ziya Gökalp'te sanatı halk ile buluşturmak için Çankaya'nın eski Belediye Başkanı Bülent Tanık tarafından geçtiğimiz yıl açılan Galeri Uray, yeni Belediye Başkanı Alper Taşdelen tarafından vezneye dönüştürülecek. Sanatçılar ise galerinin kapatma kararına tepki gösteriyor.

"SÖZ VERİP OY ALDI"
44 sanatçının resim, baskı resim, heykel ve fotoğraflarından oluşan "Barış" temalı sergi ile 5 Eylül 2013'te Bülent Tanık tarafından açılışı yapılan Galeri Uray, Çankaya'nın yeni Belediye Başkanı Alper Taşdelen tarafından kapatılıyor. Kapatma kararına tepki gösteren Yönetmen Onur Kulakoğlu, Taşdelen'in, Bülent Tanık'ın yapıtlarını yaşatacağını ve yenilerini ekleyeceğini söyleyip kendilerinden oy aldığını belirterek, "Galeri Uray, Ankara'nın ulaşımı zor yerlerinde bulunan galerilere inat şehrin tam ortasında, halka sanatı ulaştıran bir mekândır" dedi.

OYUMUZU ALDI

Taşdelen'in galeriyi kapatıp veznelerle doldurmak istediğini ve bunun Başkent'teki sanatçıları yaraladığını kaydeden Kulakoğlu, "Böylesine merkezi bir yerde olan galerinin kapatılması sanata, sanatçıya ve halkın sanat ihtiyacına vurulan darbedir" diye konuştu. Ankaralı bir diğer sanatçı Ömer Saylık Davutoğlu ise, "Galeri Uray'ın kapanması bir sanat mekânının kapanmasından daha fazlasını barındırıyor. Zaten kısıtlı olan kurumsal sanat mekânlarının giderek azalması, sanat zincirinde önemli kayıplar anlamına gelir. Üstelik Uray gibi şehrin tam göbeğinde, herkesin bir şekilde geçtiği ve işine giderken bile uğrayıp gezebileceği bir konumda olan galerinin kapanması göz ardı edilemez bir durumdur. Kaldı ki kapatılıp yerine vezne yapılması da ayrıca üzücü" ifadelerini kullandı.

BÜYÜK EKSİKLİK YAŞIYORUZ
Ankaralı ressamlardan Ekin Başak Akgül ise, "Bizler Ankara'yı İstanbul gibi sanatın içinde yaşayan bir yer haline getirmeye çalışıyoruz. Çünkü burası Başkent. Bu çok zor değil. Birçok sanatçı, tasarımcı başarılı hayatına Ankara'dan başlıyor ancak bulamadığı şeyleri İstanbul'da arıyor. Ankara'da galeri, atölye, sergi salonu gibi yerlerin eksikliğini yaşıyoruz"dedi.

SANATÇILAR İMZA TOPLUYOR
Galeri Uray'ın Çankaya Belediyesi tarafından kapatılmak istemesinin ardından harekete geçen Ankaralı sanatçılar ve sanatseverler imza kampanyası başlattı. "Galeri Uray kapanmasın!" başlığı altında www.change. org isimli internet sitesinde yürütülen kampanyada şu ana kadar bine yakın imza toplandı. İnternet üzerinden imza kampanyasını da yürüten Yönetmen Onur Kulakoğlu, "Çankaya Belediyesi binası çok büyük bir yer. Bu kadar büyük bir yerde Galeri Uray'ı veznelerle doldurup, vatandaşı karşılama alanı yapmak halka değer vermek değildir" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kızılay'daki Galeri Uray vezne olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN