Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ahmet TEZCAN: Talih gülüyor

Giriş Tarihi: 28.8.2014
Logaritmayı kim buldu diye bir soru sorarsanız Gelenbevi İsmail Efendi çıkar cevap olarak. Bir Türk bilgini olan İsmail Efendi matematikle uğraşırken sayı değerlerini ondalık bölümlere göre düzenleyerek hesapları son derece kolaylaştırmış, ancak bunu pratik bir uygulama saydığından fazla önemsemeyip kimseye de bahsetmemiştir.
Sadece bu mu, isterseniz bir hafıza tazeleyelim.
***
Biruni, Astronomi ve Matematik dehasıdır, Özbekistan'da doğdu, ilk eseri Asar-ül Bakiye'dir. Cezeri: Sibernetiğin Kurucusudur. 1136'da Diyarbakır'da doğdu. Artuklu sarayında 32 yıl başmühendislik görevi yaptı. Bir yığın keşifleri bugün dahi hayret vericidir. Evliya Çelebi: Meşhur Seyyah ve Seyahat Yazarımız. Farabi: Büyük İslam Filozofu, matematikçi ve doktor. Dünyadaki nesnelerin hareketi ve değişiminin yorumcusudur, insanlık "İlk Hareket Ettirici" yi onunla daha iyi anlamıştır. Gazali: Muhteşem İslam Filozofu ve Müceddid.
Horasan'ın Tûs şehrinde doğmuş, 55 yaşında vefat etmiş ve orta yaşlarında ilmin zirvesine çıkmış, itibar ve hürmetin en muhteşemini görmüştür. Harezmi: Cebirin kurucusudur. Horasan'da Harizmi'de doğmuş, hayatını matematik, astronomi ve coğrafya konularında çalışarak geçirmiştir. Adı Latince'ye Alkhorizmi, Fransızca'ya Algorithme, İngilizce'ye ise Augrim şeklinde geçmiş, Matematik ilmi üzerinde ciddi çalışmalarıyla tanınır. Hazerfan Ahmed Çelebi: Uçmayı Başaran İlk Türk bilginidir. İbn-i Firnas: Modern Havacılığın Öncüsüdür. İbn-i Haldun: Sosyolojinin Babası, İslâm âleminin yetiştirdiği en büyük sosyoloji ve tarih felsefesi bilginidir. İbn-i Rüşd: İslam Filozofu ve Hekimi, dünyanın tanıdığı en büyük filozoflardan ve hekimlerden biridir, çağının Aristosudur. İbn-i Sina: Dünya Tıbbına Yön Veren Tabip, sahasında bir güneş gibi parlayan Müslüman Türk bilgini Sînâ, en büyük tıp allâmesi olarak kabul edilmektedir. Batı'da AVICENNA adıyla anılmış olan filozof ve hekimimizdir. Kemalettin Demiri: İlk Zoolojik Ansiklopedinin Sahibi Bilgin, varlıkların yaratılış özellikleri üzerine geniş incelemeler yapmıştır. Devamla, Mimarların Pîri Mimar Sinan ve daha niceleri.
***
Bu milletin üzerinden 150-200 yıl boyunca silindir geçirilmiştir... Hafızası silinmiş, kendine güveni kaybettirilmiştir.
Şimdi Göktürk ve Rasat uydularıyla uzaydaki on ülkenin arasında olması, izsiz ve sessizliğiyle dünyada "Hayalet Gemi" olarak yankı bulan Büyükada'nın denizle buluşması, dünyanın en büyük havaalanını yapacak olmamız, hızlı trenler... Hepsi atadan miras ilmi, dini, tarihi, irsi derinliğin, yeni bir şuurun, şahlanmış bir ruhun eseridir, hepsi Milli unsurlardır. Millet şuuruna ermiş her vatandaşın gururu ve onuru olmalıdır. Yalnızca Recep Tayyip Erdoğan'ın, Ahmet Davudoğlu'nun yahut sadece iktidar mensuplarının değil...
Nasıl bir siyaset anlayışı ki milli konularda bile bir kenara çekileceksiniz, hiç sahiplenmeyecek ve ortak gururu paylaşmayacaksınız.
Anlaşılır gibi değil, üstelik bir de kalkıp laf edeceksiniz.
Şunu hiçbir şekilde unutmayın: "BİZ olmadan hiçbir şey olamayız. Yaşadığımız günlerin bu anlayışın aşılacağı günlerin habercisi olduğunu, yepyeni bir şuurun, capcanlı bir ruhun uyanmakta olduğunu düşünüyorum. Bunu başaracağız.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ahmet TEZCAN: Talih gülüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN