AHMET TEZCAN: Kurultay bitti, şimdi ne olacak?

Giriş Tarihi: 12.9.2014
Geçen hafta CHP'nin kurultay havasını soluduk, çok şey gördük, çok şey duyduk. Bu kongre CHP'de çok konuşulacak ve herkes kendi zaviyesinden bir şeyler söyleyecek. Ben şu kadarını söylerim; Kocaman bir CHP vardı Cumhuriyet Türkiye'sinin tarihinde, konjonktürel olarak gitti geldi, indi çıktı ama bundan sonra sizlere ömür... Bu tavırla o CHP'den ne kalır tahmin edemem? Özetle söylersem; koca bir çınardı CHP ama asrın idrakine yükseltilemedi. Yeniler için söylersek, çağın anlayışına uymadı, uydurulamadı CHP ve en iddialı kavramıyla bir türlü ÇAĞDAŞ olamadı. Na ehil ellerde savruldu, şifa niyetine dahi memleket millet yararına dirhem politika üretilemedi.
***

Kurultayda Kılıçdaroğlu'nun zaferi kesindi, çünkü 130 milletvekili, 60 PM, 20 YDK üyesi olmak üzere parti organlarından yüzde 90 oy garantisiyle yarışa 170 oy önde başladı. Kılıçdaroğlu'nun en büyük güvencesi zaten delege yapısıdır. "Konya'da bile mezhep, meşrep ayırımı gözetildiği" kongre salonunda konuşuluyordu. Muharrem İnce ise AK Parti haritasında kırmızı ile gösterilen sahil bandı ve Trakya'dan destek aldı. Baykal desteğini son anda çekmemiş olsa İnce'nin oyu 500'ün üzerine çıkacak ve Kılıçdaroğlu kılpayı kazanacaktı, bu da 3-4 ay sonra CHP'de yeni bir kurultay demekti. Kurultay'a birkaç adayla gidileceğini sandı Baykal, çağrı bekledi, hatta 'kurultay salonuna genel başkan ile birlikte girmeyi istedi fakat kabul görmedi' diyenler oldu. "Rakı masasında siyaset" suçlamasının kurultaydaki doğrudan muhatabı Muharrem İnce'ydi ama bu çıkışıyla Muharrem İnce, Kılıçdaroğlu'nun karizmasını çizmiştir. Mağlup sayılır bu yolda galip... İktidar vaadinde bulunamayan bir genel başkanın partisinin oyunu artırma şansı olamaz, umut veremezseniz o koltukta oturma şansınız azalır. Kendi yönünden Muharrem İnce bu çıkışıyla 2015 seçiminde milletvekilliğini kurtarır mı, sanmam. Ona "Yalova'da önseçimi al gel" derler, o da önseçimde hırpalanmış olarak listeye girer bu da onun seçilme şansını azaltır ve bütün hayalleriyle Muharrem Yalova sahillerinden suya düşer. Onun araladığı kapıdan da iki isim girer; Sarıgül ve Feyzioğlu... Söylemedi demeyin.
***

Şimdi Kılıçdaroğlu da boş durmaz, YDK'yı çalıştırarak tüm muhaliflerini doğramak isteyecektir. Zaten bunu açık açık da söylüyor. Bu CHP'yi büyütmez, kendisinin de sonu olur. 2015'te Sarıgül ve Feyzioğlu Meclis'e girerler. Onlar şimdiden kendilerine yakın isimlerle PM'nin nabzını tutmaya başlamışlardır. CHP'de bu işler böyle yürür, onlar artık Dersimli Kemal'in ensesinden ayrılmazlar. Listeye bakınca Enis Berberoğlu ismi dikkat çekiyor, (Hürriyet'te kaç haberini çıkarttıysa...) bir de Murat Özçelik sürpriz oldu, dış ilişkilere dil bilen Haluk Koç'u kaydırırlar. Kanaatimi yazının başında ifade ettim, son olarak söyleyeceğim; partide emekçilerin yok edilmesi CHP'ye sadece kaybettirir, bu kayıp Türkiye'nin kaybı olur.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AHMET TEZCAN: Kurultay bitti, şimdi ne olacak?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN