AHMET TEZCAN: Yaklaşım farkı

Giriş Tarihi: 25.9.2014
Kurban Bayramı yaklaşırken özellikle Suriye'den kaçanların hayvanlarını da beraberinde getirdiklerini okuduk gazetelerden.
Bazı fırsatçıların da bu hayvanları ucuza kapatıp Kurban'da piyasaya çıkarmak istediklerini öğrendik bu arada. İşte
insan, kimi can derdinde kimi mal! Kilis Müftüsü de açıklama yapmış; kaçak hayvanların etinin yenmesi caiz değildir diye.. Müftü, kaçakçı şebekenin kul hakkı yediğini de sözlerine ilave etmiş.

***
Bir kere düzen bozulmaya görsün, insan insana neler yaşatıyor düşünebiliyor musunuz? Bir tarafta neyidüğü belirsiz bir örgüt, adına İSLÂM demekte zerre tereddüt göstermiyor ama kadın çocuk demeden de insan kanı dökmekte de çok kararlı. Bu yüzden sınırlarımızda sadece CAN PAZARI değil yaşanan, insanlık adına tam bir TRAJEDYA.. Kim kurban, neye kurban diye sormadan edemiyoruz! Kısa sürede son bulmasıdır temennimiz.

***
Madem söz kurbandan açıldı Tarık Tarcan'ın gönderdiği hikâye ile kapatalım. Bir adam kötü yoldan kazandığı parayla bir inek alır. Neden sonra, yaptıklarından pişmanlık duyar ve hiç olmazsa iyi bir şey yapmış olmak için bunu Hacı Bektaş Veli Hazretleri'nin dergâhına kurban olarak bağışlamak ister. O devirde dergâhlar aynı zamanda aşevi gibi bir işlev de görüyordu. Durumu Hazret'e anlatılınca Hacı Bektaş Veli 'helal olmaz' gerekçesiyle kurbanı geri çevirir. Bunun üzerine adam Mevlevi dergâhına gider ve durumu Hz. Mevlana'ya anlatır. Mevlana ise; bu hediyeyi kabul eder. Adam aynı şeyi Hacı Bektaş Veli'ye de anlattığını ama onun bunu kabul etmemiş olduğunu söyler ve bunun sebebini sorar.

***
Mevlâna Hazretleri der ki: - Biz bir karga isek Hacı Beştaş-ı Velî bir şahin gibidir, öyle her leşe konmaz. O yüzden senin bu hediyeni biz kabul ederiz ama o kabul etmeyebilir. Adam üşenmez kalkar Hacı Beştaş Dergâhı'na gider ve Mevlâna'nın kurbanı kabul ettiğini söyleyip sebebini Hacı Bektaş Veli'ye sorar. Bektaşî Pîri de şöyle der: - Bizim gönlümüz bir su birikintisi ise Mevlâna'nın gönlü okyanus gibidir. Bu yüzden, bir damlayla bizim gönlümüz kirlenebilir ama onun engin gönlü senin bağışınla kirlenmez. Bu sebepten dolayı o senin hediyeni kabul etmiştir. Tarık Bey, hikâyenin sonuna bir soru cümlesi ilave etmiş, diyor ki: -Böylesi tevazu ve incelikle, birbirlerini yemek, yermek yerine yüceltebilmeyi becerebilen bir inanç ve kültür altyapımız varken nasıl oluyor da İslâm adına insanlık dışı olaylar yaşanabiliyor? Aynı soruyu herkes birbirine soruyor ve fakat cevabını bulamıyor. Çünkü asıl kaynaktan uzaklaşınca İslâm yorumu da fert sayısınca değişen bir hal aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AHMET TEZCAN: Yaklaşım farkı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN