Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ahmet TEZCAN: Kocatepe'de ibadet ama nasıl?

Giriş Tarihi: 9.10.2014
Kocatepe Camii cemaati bayramda yine beni buldu, bu defa söyledikleri şeyler beni çok derinden etkiledi. Kocatepe deyince doğrudan Diyanet'i ilgilendiren şeyler tabii..
Ben Diyanet İşleri Başkanımızı gerçekten seviyorum, onu kısaca "Yeni Türkiye" olarak değerlendirilen anlayışa ait bir yönetici olarak görüyorum. "Yeni Türkiye" den ne anlıyorsun, derseniz bir parantezle hemen cevap vereyim:
Ben bu tanımlamadan; "algısı ve anlayışı yüksek, kendi kararlarını kendi alabilen, yeni, güçlü, dinamik bir Türkiye" çıkarıyorum.
Kolay değil, 60 sene müstemleke benzeri bir yapıyı kırıp içinden yeni bir Türkiye çıkarmak. Dolayısıyla "Yeni Türkiye" çerçevesine giren yönetici sayısı da öyle pek fazla değil, çoğu "Eski Türkiye" kalıntısı.
Yalnızca bürokratik kademede değil, siyaset başta olmak üzere bu durum her alanda böyle.. Yaşadığımız bütün olumsuzluklar bu "eski" den kurtulamamışların Türkiye'yi arkasından çekiştirmeleri yüzündendir. Bu da Türkiye'nin ilerleme hızını biraz yavaşlatıyor ama durduramıyor.
Önemli olan bu, artık geri götüremiyorlar, ilerlemeyi de durduramıyorlar.
***
Her neyse, Kocatepe'den lafı nereye getirdik. Kâbe'yi Muazzama'yı 20 Katta, ayaklarının dibinde görüp dizleri titreyen Reis Hazretlerine demem o ki, söylediklerine harfiyen katılıyorum..
O mukaddes yapının en yüksek yerde, sürünülerek çıkılması gereken bir rakımda olmasını arzu ederim. Hatta bunun sağlanması için çevresindeki otellerin, çarşıların yerin altına, kayaların oyularak arzın merkezine doğru inşa edilmesi gerektiğini hep düşünmüşümdür. Bunun için kutsal beldenin öncelikle "bir anlayış" tan kurtarılıp içinde Türkiye'nin başat rol üslendiği bir konsorsiyum tarafından yönetilmesi gerekir.
***
Ancak Başkent'de de Başkan Görmez'in dizlerini olmasa bile dudaklarını titretecek bir olay yaşanıyor. Sevgili Başkanım, Başkentin en büyük camiinde Kocatepe'de bayram namazı kılmak isteyen engelliler bu bayram da bundan mahrum kaldılar. Cenazeleri için buraya gelememek onları kahrediyor zaten.. Belki kucakta taşınarak mümkün ama kucakta taşınmak da ayrıca kahredici onlar için.. Musalla meydanına taşınmaları onların Kocatepe Camiine girmelerini sağlamıyor maalesef.. Bunun için 1 Milyon lira harcanarak bir asansör yapıldı o da çalıştırılmıyor nedense?! Hac ibadeti yapacak engelliler için yüzde 50 indirim taahhüt eden Başbakanımız, çok değerli hemşerim Ahmet Davudoğlu'nun da bundan haberi olmalı.
Engellilerin önce Kocatepe'de ibadetine imkân vermeliyiz. Kocatepe ile ilgili söylenenler de yalnız bundan ibaret değil. Onun sorunları bir yazıya sığmaz.
Dedim ya Reis'i ben her bakımdan seviyorum, bir yönü hariç, soyadı.. İnsanların isimlerinin kişiliklerini etkilediği söylenir..
İlgililerin de onun o tarafına denk getirip olmadık işler yaptıklarını düşünüyorum..

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ahmet TEZCAN: Kocatepe'de ibadet ama nasıl?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN