Ahmet TEZCAN: Gurur veren gelişmeler

Giriş Tarihi: 23.10.2014
Ankara İnovasyon Haftası başladı. "142 ülkeyi kapsayan İNSEAD'ın inovasyon sıralamasında Türkiye 54'üncü sıraya yükseldi" "Ankara, Türkiye'nin en fazla ihracat yapan beşinci, en çok ihracat yapan ilk 1000'de en fazla firması olan altıncı ili." Evet, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi söylüyor bunları, Ekonomi Bakanlığı ve TİM'in Şura Salonu'nda ortaklaşa düzenlediği Ankara İnovasyon Haftası açılışında... INSEAD'ın 142 ülkeyi kapsayan inovasyon sıralamasında Türkiye, üç yıl içinde 74'üncü sıradan 54'üncü sıraya yükselmiş.
***

Peki, inovasyon, İNSEAD da ne oluyor önce bunlardan söz etmek gerekiyor. İNSEAD dünyanın en saygın girişimcilik okulu, merkezi Fransa'da... Başka ülkelerde de kampusleri var. İNOVASYON'a gelince; Ben bu kavramı kendime kısaca "değişimle gelen gelişme" olarak tarif ediyorum. DEĞİŞİM'e ve YENİLİĞE vurgu yapan bir kavram. Meraklısı araştırır.
Devletler de dahil inovatif olabilmenin hayati önemde olduğu her fırsatta yetkililer tarafından bizzat ifade edilmektedir.
TİM Başkanı Büyükekşi'nin de söylediği bu..." Kurumların yaşam kaynağı, şirketlerin sağlığı ve geleceği için can suyu" olarak tanımlıyor inovasyonu...
İnovasyon etkinliklerine katılım her geçen yıl artıyormuş, bu sayede tasarımdan markalaşmaya, bilimden nano-teknolojiye, dünyanın önde gelenleri bir araya getiriliyor.
***

Ve beni en çok sevindiren şeyi söylüyor TİM Başkanı Büyükekşi:
Ankara
inovasyonun da başkenti...
Son 5 yılda uygulanan bilişim Ar-Ge projelerinin dörtte biri, Türkiye'deki 39 teknoparktan 6'sı, 59 teknoloji geliştirme bölgesinden 8'i Ankara'daymış. Ankara'nın doğal bir inovasyon eko sistemine sahip olduğu, savunma, havacılık sanayii, elektronik, bilişim sektörü ihracatında da Ankara kilit rol üstlendiği, uydu yazılımları, makine ve aksamları, seramik ve nitelikli madenler, malzeme bilimi mühendisliği, üniversite-sanayi işbirliği ile bu anlamda büyük önem kazandığı ifade ediliyor.
***

Ben bu söylenenleri somutlaştırarak söyleyecektim tam da oraya geldik. GÖKTÜRK-2, yüksek çözünürlüklü ilk gözlem uydumuz, uzayda... RASAT da uzayda ve şimdi Göktürk 1 geliyor... Coğrafi kısıtlama olmaksızın dünyanın her noktasından istihbarat amaçlı görüntüler elde ediliyor. Türkiye'yi uzaya çıkaran ürünler bunlar. Türk mühendisler şimdi Lazer silahı için çalışıyor, 120 milyon bütçe ile büyük aşama kaydettiler. CİRİT, SOM, MIZRAK füzeleri savunma sanayimizin ilk yerli, etkin ürünleri olarak envantere girdi ve dünyanın dikkatini çekiyor. Heybeliada ve Büyükada Milli Gemi projesi çerçevesinde denizlerde Türk levendlerine büyük üstünlük sağlayacak.
Bunlara grup toplantılarında, medyada yer verilmez, verilse de yabancı ağzından "Türkiye Atom bombası yapıyor" gibi ülkemiz dünyaya ifşa edilir.
Bunlar İnovatif Türkiye'nin yani YENİ TÜRKİYE'nin ürünleri ve bizlere büyük gurur veriyor... Dost düşman bunu bilsin, bilsin ki ona göre hareket etsin.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ahmet TEZCAN: Gurur veren gelişmeler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN