Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Öğrenci imecesiyle klasik araç sergisi

Gazi Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği son sınıf öğrencileri, klasik otomobile olan tutkularıyla ender bulunan Amerikan ve İtalyan araçlarının yer aldığı bir sergi açtı

Giriş Tarihi: 27.10.2014
Öğrenci imecesiyle klasik araç sergisi
Gazi Üniversitesi (GÜ) Teknoloji Fakültesi Otomotiv Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencileri, hayalleri olan klasik otomobil tutkularını kendi çabalarıyla açtıkları 25 klasik araçtan oluşan sergide ziyaretçilerin beğenisine sundu. GÜ Otomotiv Mühendisliği son sınıfta okuyan 5 öğrenci tarafından üniversite kampüsünde açılan sergide, Amerikan klasikleri ile İtalyan efsaneleri araçları bir araya getirdi.

ENDER BULUNAN MODELLER

Sergide Türkiye'de tek olan 1972 model Pontiac Grandprix'ten ilk üretilen 1968 model Anadol'a, 1974 model Chevrolet Corvette'ten 1974 model Ford Mustang'e kadar birbirinden değerli klasik arabalar yer alıyor. Öğrencilerden 27 yaşındaki Murat Konyalı, serginin 25 Amerikan ve İtalyan klasik otomobilden oluştuğunu belirterek, "Model yılları 1950'lerden başlıyor, 1990'lara kadar uzanıyor. İçlerinde üretildikleri yılların en özel araçları var. Mesela net olarak söyleyebileceğimiz Türkiye'de tek olan 1972 model Pontiac Grandprix var. Ayrıca ilk üretilen 1968 model Anadol da sergimizde yer alıyor" ifadelerini kullandı.

SAHİPLERİYLE TEK TEK TANIŞTILAR
Söz konusu araçları getirebilmek için öncellikle üniversitenin Otomotiv Mühendisliği bölümünden izin aldıklarını anlatan Konyalı, şunları söyledi: "Ardından Klasik Otomobilciler Kulübü (AKOK) ile görüşmemizle devam etti. Sonra da bizim öğrenciler olarak merakımız sonucu tanıştığımız ve bir şekilde daha önce iletişim kurduğumuz klasik araç sahipleri vasıtasıyla oldu. Buraya araçlarını getirdiler ve toparlayıp bir araya getirmiş olduk."

FİYATLARI DUDAK UÇUKLATIYOR
Konyalı, bu tarz arabaların fiyatlarının koleksiyonerlerin belirlediği fiyat üzerinden baz alınacak olursa normal değerinin 200 ile 250 bin avro arasında değiştiğini söyledi. Sergide, üretilen ilk Anadol'un bulunduğunu da belirten Konyalı, "Anadol'un da tüm parçaları orijinaldir. Bu araç ilk üretim olduğu için motor ve şase numaraları 01 ve 02 olarak geçiyor. İlk üretilen 1968 model Anadol'un fabrikadan çıktığı şekliyle korunmuş olması çok etkileyici" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Öğrenci imecesiyle klasik araç sergisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN