Hususi araçlara da kış lastiği denetimi

Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçların ve 'nın da yer aldığı 54 ildeki hususi otomobillerin kış lastiği takma zorunluluğu 1 Aralık Pazartesi günü başlıyor

Giriş Tarihi: 9.11.2014
Hususi araçlara da kış lastiği denetimi
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 2 yıl önce yürürlüğe giren "Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelik" e göre, kış şartlarına uygun olmayan lastiğe sahip araçların, yolun tıkanmasını ve insanların mağdur olmasını önlemek amacıyla, yola devam etmelerine izin verilmeyecek.

1 Aralık son gün

2012 yılında yayımlanan bir genelge ile tüm Türkiye'de hafif ticari araçlar, otobüsler ve kamyonlara getirilen kış lastiği takma zorunluluğu, 2013 yılında yapılan yeni bir düzenleme ile otomobillere de getirildi. Bu düzenleme ile her yıl 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında zorunlu olarak kış lastiği kullanılacak. Hava şartlarına bağlı olarak bu süreyi, Bakanlık 1 ay uzatabilecek.

Para cezası var

'da İçişleri Bakanlığı'nın genelgesi doğrultusunda kar lastiği denetimi yapacak olan polis ekipleri, araçların lastiklerini ölçüm aletleri ile tek tek kontrol edecek. Bu kurala uymayan ticari araçların işletmecilerine 519 lira para cezası ve ceza puanı yaptırımı uygulanacak. Hususi otomobillere ise ilk kontrolde 77 lira para cezası uygulanacak. İkinci kontrolde kar lastiği takılmaması durumunda araç otoparka çekilecek.

Olumsuz koşulları beklemeyin
Sürücülerin kar lastiği kullanmak için olumsuz hava koşullarını beklememesi gerektiğini hatırlatan uzmanlar, "Kar lastiklerinin değişimi mümkünse kasım ayı içinde yapılmalı. Hava sıcaklıklarının 7 derecenin altına düştüğü zaman güvenli sürüş için kar lastiklerinin kullanılması doğru olacaktır" diye belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hususi araçlara da kış lastiği denetimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN