Türkiye'nin en iyi haber sitesi

3 yılda Türkiye birincisi oldu

3 yılda Türkiye birincisi oldu

Eskidji Gayrimenkul'un ortaklarından Köksal Ünal, 6 ayda sadece 6 bin lira ciro yapan ofisi, 3 yıl gibi bir sürede Türkiye birinciliğine taşımayı başardı

Eskidji Gayrimenkul'un Ankara Merkez Bölge ortağı Köksal Ünal, Başkent'teki gayrimenkul sektörünü değerlendirdi. Hayallerini kurduğu öğrenci evleri projesini gerçekleştirmek için girdiği inşaat ve emlak sektöründe, farklı hizmet anlayışıyla kısa sürede zirveye yükselmeyi başaran Ünal, 6 ayda sadece 6 bin lira ciro yapan ofisi, 3 yılda Türkiye birinciliğine taşıdı. Ünlü emlakçı, başarının sırrını ve sektörü anlattı.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
1977 yılında Ankara'da doğdum. Bahçelievler Cumhuriyet Lisesi'nden mezun olduktan sonra Akdeniz Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü'nü kazanmama rağmen, ticaret hayatını tercih ettim ve ailemin kuyumcu dükkanında ticarete atıldım. Değerli taşlar konusunda uzmanım. Eskidji Gayrimenkul'un Ankara Merkez ortağıyım. Evliyim, Yağız Baran ve Yiğit Bora adlarında iki çocuğum var.

Kuyumculuk gözde bir meslek. Kuyumculuğu bırakıp emlak sektörüne neden geçiş yaptınız?
Bu sektöre geçmemde en önemli etken, hayallerim oldu. 2002 yılında bir arkadaşımla Bursa'ya gitmiştim. Orada Uludağ Üniversitesi'nin Görükle Yerleşkesi'nin çevresinde öğrenciler için sağlanan imkan çeşitliliğini gördüm. Doğma büyüme Bağlıcalı olduğum için, o an mahallemde benzer bir projeyi gerçekleştirmenin hayallerini kurmaya başladım. 2003 yılında bir arsa aldım ve bu arsa üzerine 16 adet 1+1 daireli apartman inşa ettim. Bu projenin geniş çaplı uygulanması için belediyenin, diğer kamu kurumlarının desteği gerekiyordu. Yıllarca bunun için çalıştım. Maalesef gerekli desteği bulamadım ama bu sırada emlakçılık sektörü ile tanıştım ve bu sektöre adım attım.

Emlak sektörünün önemli markası Eskidji'nin, "Örnek Ofis" dahil birçok ödülünü aldınız. Bu konuda neler söylemek istersiniz?
Emlak sektörüne geçişim 2010 yılında oldu ama kuyumculuk yaparken de ister istemez sektörün içinde oluyorsunuz. Kuyumculuk nakit para ile çalışılan bir sektör. Bu yüzden elindeki gayrimenkulu kısa sürede nakde çevirmek isteyenler sık sık kuyumcuların kapısını çalar. Benim de bu şekilde emlak alım satımı konusunda biraz tecrübem vardı. 2010 yılında hatırını kıramadığım arkadaşların ısrarı ile 3 ortak olarak Eskidji'nin Bağlıca Ofisi'ni açtık. Ben kuyumculuğa devam ediyordum, emlak ofisi ortaklarıma emanetti. İşler istediğimiz gibi gitmedi. Ortaklarım esnaf olmadığı için işi yürütemedi. 6 ay birlikte çalıştık, ofis bu 6 ayda sadece 6 bin lira ciro yaptı. Ortaklarımın talebi üzerine hisselerini devralarak ofisin başına geçtim. Bağlıca Ofisi'nin ardından 2011'de de Hoşdere Ofisi'ni açtım. 2011 yılında Örnek Ofis Ödülü'nü elde ederken, hemen bir yıl sonra satışta Eskidji'nin 2012 Türkiye ikincisi, 2013'te de Türkiye birincisi oldum ve toplamda 11 ödül aldım.

ÇOK ÇALIŞTIM, ÇALIŞIYORUM

6 ayda 6 bin lira cirodan, 3 yılda Türkiye birinciliğine yükseldiniz. Bu başarının sırrı nedir?
Öncelikle çok çalıştım, hala da çalışıyorum. Eşime, çocuklarıma çok şey borçluyum. Özellikle eşim çok büyük fedakarlıklar yaptı. Tabi sadece çok çalışmakla başarı gelmiyor, rakiplerinizden farklı bir hizmet anlayışın olacak ki insanlar seni tercih etsin. Hem Bağlıca Ofisi'nde hem de Çankaya Ofisi'nde klasik emlakçı anlayışının çok dışında bir vizyonla hareket ettim. Bu ofislerin bünyesinde bir iç mimar ekibi ile hukuk bürosu müşterilere ücretsiz danışmanlık yapıyor. Özellikle Çankaya'da satıştaki dairelerin tamamına yakını 35-40 yıllık binalar. İçleri dökülmekte olan evleri gezen müşteriler, ne yapmaları gerektiğini bilmediğinden satın almada kararsız kalıyorlar. İç mimarlarımız, 3 boyutlu görüntülerle evde ne gibi değişiklikler yapılacağını müşterilere anlatıp, tahmini maliyetleri de çıkarınca daire satmak çok kolaylaşıyor. Alıcı isterse, yenileme çalışmaları ve dekorasyon tarafımızdan yapılarak, emlak anahtar teslimi veriliyor. Ayrıca, hukukçularımız da müşterilerimize ev alıp satmalarında, kiralamalarda gerekli desteği veriyor. Aynı zamanda arsa satışlarıyla ilgili de işlemler yapıyoruz. Yaptığımız işler müşterileri güvende hissettiriyor.

HERKESİN DANIŞMANI OLMALI

Son olarak gayrimenkul alacak ya da satacak kişilere önerileriniz nedir?
Gayrimenkul alacak, satacak ya da kiralayacak kişilere öncelikle kurumsal emlak ofisleri ile çalışmalarını öneririm. Türkiye'de maalesef kimsenin eli emlakçılara para vermeye gitmiyor. Bu bakış açısının kırılması gerek. Yılların birikimi ile ev almaya çalışan birçok kişi, yüzde 2 komisyon ödememeye çalışırken tüm paralarını dolandırıcılara kaptırıyorlar. Bizlere verilen komisyon birikimlerinin garantisi niteliğindedir. Herkesin mutlaka bir gayrimenkul danışmanı olmalı. Artık, binalar maket üzerinden satılıyor. Yani konut ya da işyerleri önce satılıyor, sonra yapılıyor. Öz sermayesi güçlü, sağlam firmalardan ev ya da işyeri almak lazım. Vatandaşın firmaları tanıması, öz sermayesi hakkında bilgi sahibi olması zor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
3 yılda Türkiye birincisi oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN