Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ankara'da adaylık koşusu start aldı

Ankara'da adaylık koşusu start aldı

YSK'nın seçim bölgelerindeki milletvekili sayılarını açıklamasının ardından aday adaylığı hazırlığı içinde olan isimler, bir bir görevlerinden istifa ediyor

Yüksek Seçim Kurulu, Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı'nın adrese dayalı nüfus kayıt sistemi 2014 yılı sonuçlarına göre, seçim çevreleri ve her seçim bölgesinin çıkaracağı milletvekili sayısını belirledi. Buna göre, son genel seçimde 31 milletvekili çıkaran Ankara'nın çıkaracağı milletvekili sayısı 32'ye yükseldi. Genel seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte milletvekili olmak isteyen aday adaylarından ise peş peşe istifalar geldi.

NÜFUS BAZ ALINDI
Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayımlanan kararda, Milletvekili Seçimi Kanunu'nun 5. maddesinde, seçim çevreleri ve her seçim çevresinin çıkaracağı milletvekili sayısının YSK tarafından genel nüfus sayımı sonuçlarının açıklanmasından itibaren en geç 6 ay içinde tespit edilerek ilan edileceğinin öngörüldüğü hatırlatıldı.

İKİ SEÇİM BÖLGESİ
Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı'nca 31 Aralık 2014 tarihli veriler esas alınarak ilan edilen 2014 yılı nüfus bilgilerinin YSK'ya gönderildiği, bu nüfus sayımı sonuçlarına göre, seçim çevreleri ve her seçim çevresinin çıkaracağı milletvekili sayısının belirlendiği kaydedildi. 32 milletvekili çıkaracağı tespit edilen Ankara iki seçim çevresine bölündü.

BAN REKTÖRLÜKTEN AYRILDI
Genel seçimin yaklaşmasıyla birlikte siyasi kulislerde hareketlenmeye başladı. Milletvekili aday adayı olmak isteyen birçok önemli isim çalıştığı kurumdan istifa etti. Başkent için önemli isimlerden biri olan Türk Hava Kurumu Üniversitesi Rektörü Ünsal Ban da bu isimlerin başında geldi. Kurum çalışanlarına veda mesajı yayınlayan Rektör Ban, kurucu rektörlüğünü yaptığı ve 4 yıldır hizmet ettiği THK Üniversitesi'nden AK Parti milletvekili aday adayı olmaya karar vermesi dolayısıyla istifa ettiğini açıkladı.

YUSUF BÜYÜK DE İSTİFA ETTİ
Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük de milletvekili aday adaylığı için istifa eden isimlerden biri oldu. AK Parti İstanbul 1.Bölge Milletvekilliği aday adaylığı için istifa ettiğini duyuran Büyük, 9 Temmuz 2013 tarihinden bu yana sürdürdüğü müsteşar yardımcılığı görevini bıraktı. Büyük, daha önce Milli Eğitim Bakanlığı'nda Çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğü Yardımcılığı görevini üstlenmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ankara'da adaylık koşusu start aldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN