Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ankaragücü'ne kartopu cezası

Ankaragücü'ne kartopu cezası

Ankaragücü, Bandırmaspor maçında soyunma odasına giden hakeme atılan kartopu ve pet şişe yüzünden PFDK'ya sevk edildi

Ankaragücü cezalardan başını kaldıramıyor! Ligde oynadığı bir çok maçta kötü tezahürat ya da olaylar nedeniyle seyircisiz oynama ve para cezası alan Başkent ekibi, Bandırmaspor maçında yaşanan olay nedeniyle PFDK'ya sevkedildi. Ankaragücü, 22 Şubat'ta oynanan Bandırmaspor maçında 6 futbolcusu sarı kart gördüğü için "Takım halinde sportmenliğe aykırı hareket" nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı'nın 40. maddesi uyarınca para cezası alacak. Ama esas ceza maçın hakemi Murat Türker'e atılan kartopu ve pet şişe nedeniyle gelecek. Karşılaşmada verdiği kararlarla büyük tepki toplayan hakem Murat Türker, 90 dakikanın son düdüğünü çaldıktan sonra soyunma odasına doğru giderken, VIP ve kapalı tribün arasında oturan birkaç taraftar kartopu ve pet şişe attı. Kimlikleri tespit edilen kişilerce atılan yabancı maddeler nedeniyle PFDK'ya sevkedilen Başkent ekibine 52. maddeye göre ceza verilecek.

52. MADDE'DE AĞIR CEZALAR VAR
Stadyumlarda düzen veya disiplinin ya da müsabakanın olağan akışı içinde oynanmasının veya güvenliğinin sağlanmasına ilişkin kuralları, bireysel veya toplum, bir biçimde ihlal eden kişiler, bir aydan iki yıla kadar müsabakalardan men veya süreli hak mahrumiyeti cezası ile cezalandırılır. Seyircisi, mensupları, futbolcuları nedeniyle olaylardan sorumlu kulüplere, saha kapatma cezası ile müsabakayı seyircisiz oynama cezaları verilebilir. Saha kapatma cezası ile müsabakayı seyircisiz oynama cezası ayrı ayrı veya birlikte verilebilir. Profesyonel futbol faaliyetlerine ilişkin saha olaylarında, sorumlu kulüp hakkında, bu cezalar ile birlikte ayrıca para cezasına hükmedilebilir. Disiplin Kurulu, olayın ağırlığına göre, saha kapat ve seyircisiz oynama cezasını birlikte uygulayabileceği gibi sorumlu kulüp hakkında yalnızca para cezası vermekle de yetinebilir.

PARA CEZASIYLA KURTULABİLİR!
Ankaragücü geçtiğimiz ay Kahramanmaraş maçında çıkan olaylar nedeniyle 5. ihlali yaparak 1 maç seyircisiz ve 6 bin TL para cezası ödemişti. Bandırmaspor maçından da 52. maddeye göre ceza verilirse yine 1 maç seyircisiz ve 12 bin TL para cezası ödeyecek. Aynı maddede saha kapatma ibaresi de yer alıyor. Olaya sadece iki taraftarın karışması ise cezanın ağırlığını azaltabilir. Bu gözönünde bulundurulursa Ankaragücü sadece para cezasıyla kurtulacak.

MEHMET YİĞİNER: CEZAYI O KİŞİLERDEN TAHSİL EDECEĞİZ
Ankaragücü Başkanı Mehmet Yiğiner, verilecek cezayı beklediklerini belirterek, "Hakemin verdiği hatalı kararlar oyunun çığrından çıkardı. Buna rağmen taraftarımız hiçbir taşkınlık yapmadı. Maç bittikten sonra ise maalesef VIP tribün ile kapalı tribün arasında oturan iki taraftarımız pet şişe ve kartopu attı. Maçın gözlemcisi bunu raporuna eklemiş" diye konuştu.

BİRLİKTE ENGELLEYELİM
Polise müracat ettiklerini ve o kişileri tespit ettiklerini belirten Yiğiner, "Görüntülerden bu kişiler tespit edildi. Şimdi isimlerini bekliyoruz. Kulübe verilecek bu cezayı onlardan tahsil edeceğiz. Bu iki kişi nedeniyle saha kapatma ve seyircisiz oynama cezası alırsak kaybımız 40-50 bin TL'yi buluyor. Taraftarlarımıza sesleniyorum. Lütfen bu tür eylemlerde bulunmasınlar. Bunları hep birlikte engelleyelim" ifadelerini kullandı.

BİR GÖRÜŞ

Kartopunun da tadı kaçtı!

Çocuklar karın lapa lapa yağmasını dört gözle beklerler. Bir de kar yağışı nedeniyle okullar tatil edildi mi değmeyin keyiflerine. Çıkarlar sokağa kar topu oynayıp, kardan adam yaparlar. Şimdi kartopu oynamak veya kar topu atmak tehlikeli olmaya başladı. İstanbul Kadıköy'de gazeteci arkadaşımız Nuh Köklü kar topu yüzünden canından oldu. Çocuklar aman kar topu oynarken dikkat edin. Neden bunları yazdım. Ankaragücü'nde işler yoluna girmeye başladı. İki kişi çıkıp, bu yola taş koydu. Bandırmaspor maçı sonrası hakeme atılan kartopu nedeniyle Ankaragücü PFDK'ya sevk edildi. Seyircisiz veya para cezası gündemde. Başkan Mehmet Yiğiner ve yönetim kurulu maddi kaynak yaratmak için gecelerini gündüze katsın. İki kişi çıkıp kar topu atacak ve kulübün ceza almasını sağlayacak. Böyle taraftarlık olur mu Allah aşkına. Maç bitmiş niye kar topu ve pet şişe atıyorsun kardeşim? O kar topunu atmakla hakeme değil, Ankaragücü'ne zarar verdin. Bir kar topunun faturası çok ağır oldu.
ALİ ERDOĞAN

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ankaragücü'ne kartopu cezası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN