Ahmet TEZCAN: Kutlu Muharrem

Giriş Tarihi: 15.10.2015
Hastanede çalışan bir tabip, sinirle sinir uçlarıyla uğraşan bir hoca..
Mevzu, memleketteki müessif hadiseler..
Çok karamsar, kötümser duygular içinde "Bölündük!" diyor. Aynı ihtiyaçla uğradığımız mekânda farklı duygular taşıyoruz.
En ziyade müsaadeye mazhar meslek erbabından sadra şifa sözler bekliyorsunuz ama yok. 'Niye'si belli, niyeti de belki?!.. Karar verici kitle nüfusu 50 milyonun üzerinde ve ilk kez oy kullanacak gençlerin sayısı 8 milyon olsa da; sınırsız sorumsuz sosyal medya kullanıcıları toplumun bilhassa seçkin sınıfın duygularını esir alabiliyor. Militanlığı mesleğinin önüne çıkarmış meslek odalarının tesiri diye düşündüm, bilmiyorum.. Bizim meslekte de durum farklı değil. Bir sürü meslektaşın müessif olaylar karşısında militanlığını mesleğinde icracı tavır içinde olduklarını biliyor, görüyoruz.
Daha dün soran olmadığı halde "Aleviyim, Kürdüm" diye başlayan, annesinin de Ermeni olduğu imasıyla inadına "Namaz kılmayız, oruç tutmayız, Hacca gitmeyiz, kendimi Müslüman saymam" sözleriyle röportaj veren arkadaşa sorsan önce gazetecidir, hem de temsil makamında, özgürlükçülüğün de bayraktarı. Kendi gibi düşünüyor sanıyor herkesi de ve ayrılıkları ortaya dökmede pek mahir.
Toplumu kahreden ve nice ocaklar söndüren terör olaylarına karşıymış gibi göründüğü halde içten alkışladığını bildiğim bir sürüsü var böyle. "Bir iki tane daha böyle olay olsa bunlar dayanamaz" diyecek kadar demokratlardır(!) sözüm ona.
Belli isme belli kesime derin husumetleri gözlerini kör etmiş, mühürlüler adeta.
***
Neyse biz hep hayrı yadediyoruz; Toplumun tüm kesimlerince muhterem ve mübarek Muharrem ayı girdi, Hicrî 1437 ile yeni bir yıla girmiş bulunuyoruz. Efendimiz'in sıradan bir yolculuğu değildir Hicret, derin anlamlar yüklüdür. Dün bir dostumdan bunu çok güzel anlatan, aydınlatan bir posta aldım, paylaşmak istiyorum müsadenizle. "Hicret; yeni bir imkan, yeni bir mekan, yeni bir medeniyet merkezi, yeni bir Medine arayışıdır. Hicret; Muhacire Ensar arayışıdır. Hicret; Dünyanın mağdurlarına sarılmak, mazlumlara sofrayı açmak, lokmayı bölüşmektir. Hicret; Batıldan - Hakk'a, zulümden - adalete, şerden - hayra, kötülükten - iyiliğe koşuştur. Hicret; ayıpları, günahları terk ederek, bizleri esir alan makamdan, servetten, şehvetten, şöhretten Rahmet'e kaçış, bâtıldan, boş şeylerden, nefsî arzulardan uzaklaşarak, Hakka, hakikate, ahlak ve irfana teslim oluşun ifadesidir. Hasılı Hicret; bir hayat tarzıdır, bizler için yeni bir başlangıçtır..
***
Bu vesileyle yeni bir yılın başında, ülkemiz ve milletimiz üzerine hain planların kurulduğu, karanlık oyunların oynandığı bu günlerde ellerimiz, dillerimiz ve gönüllerimizle duadayız. Sıkıntılarımızın ağırlığıyla sığındığımız Rahmet kapısındayız. Bu toprakların evlatları ve yeryüzünün tüm mazlum ve mağdurları için
Rabbimin
yardımını dileniyoruz.
Coğrafyamızda yaşanan hadiseleri lehimize neticelendir, yeni bir yılda, zalim ve katillerin hesaplarını ve planlarını boşa çıkar, hayır kapılarını aç, bizi selamete çıkar ve ülkemiz milletimiz için huzur ve sükûnet lütfet!
Yeni yıl; kederlerimizin sevince, birbirimize olan öfkemizin ve kinimizin muhabbet ve ülfete, aramızdaki ayrılıkların, birliğe ve dirliğe dönüşmesine, huzura ve kardeşliğe giden yolların açılmasına, bu vatan topraklarının yeniden "barış ve selamet yurdu" olmasına vesile olsun.
Kutluyor ve âmin diyorum.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ahmet TEZCAN: Kutlu Muharrem
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN