Soyadı yarışı bir köyü mağdur etti

Giriş Tarihi: 14.12.2015
Soyadı yarışı bir köyü mağdur etti

Mamak'a 22 kilometre uzaklıktaki Lalahan köyünde yaşanan soyadı krizi "Güler misin ağlar mısın?" dedirtiyor. Tekgül soyadını taşıyan 7 sülale, numara ile birbirinden ayrıldı

Eşine az rastlanır bir durum Lalahan'da yaşanıyor. Birbirleriyle aynı soyadı taşımak istemeyen yedi sülalenin yıllar önce aldığı karar bir köyü mağdur etti. Yedi sülalenin "Tekgül" olan soyadlarının başına 1'inci, 2'nci gibi numaralar ekleterek soyadları almasıyla başlayan sorunlar onlarca yıldır bir türlü çözülemiyor.

SORUNU 1. TEKGÜL'LER BAŞLATTI
Siteler'de mobilya esnafı olan Fikret 3. Tekgül, yıllardır soyadından dolayı kendisinin ve köylünün yaşadığı sıkıntıları SABAH 'ya anlattı. 3.Tekgül, bir iddiayla başlayıp büyük bir mağduriyete dönüşen yarışı, soyadlarını ilk değiştirmek isteyen ailenin başlattığını söyledi. 3. Tekgül, "Babamların zamanında köyde bu şekilde uygulanmış. Bizim köydeki tüm aileler 7'den 77'ye kadar bu şekilde. Bir gün köydeki büyük bir aile gidip soyadını 1. Tekgül olarak değiştirtmiş diğer sülaleler de 'Biz ondan arkada kalamayız, nasıl böyle yapar' diye gidip 2. ve 3. diye değiştirtmişler. İki aile soyadını bu şekilde değiştirince Nüfus Müdürlüğü de diğer ailelerin soyadları karışmasın diye bizimkileri de değiştirmiş" dedi.

BİTMEYEN ALAY KONUSU

Soyadlarındaki 3'ün kendilerine sürpriz olduğuna dikkat çeken 3. Tekgül, "Bize bu durum sürpriz oldu. Çünkü kimlik değiştirmek için gittiğimizde 'Soyadınız değişti, 3.Tekgül oldu' dediler" şeklinde konuştu. 3. Tekgül, "Hayatımın her noktasında ve her yerde mağduriyet yaşadım. 3'ü duyan kahkahalarla gülüyor. Ben bir şey olduğunda sadece soyadımı Tekgül olarak söylüyorum, 3. demek istemiyorum, dalga ve alay konusu oluyorum çünkü. Yılan hikâyesi gibi bir durum. Polis çeviriyor kimliğime bakıp kahkaha atıyor, kraliyet ailesi gibi deyip dalga geçiyor. Yıllardır beni '3. Lui' diye çağırıyorlar. Biz ilk başta soyadı yarışına girerek rakam ekleten iki aile yüzünden kuşaklarca mağdur olduk" ifadelerini kullandı.

'RAKAM OLDUĞU İÇİN SİSTEM HATA VERİYOR'
Resmi dairelerde de çeşitli sorunlar yaşadıklarını anlatan 3. Tekgül, "Rakam ve nokta olduğu için sistem bizi kabul etmiyor. Hesap açtıramıyorum, açtırsam kart vermiyorlar. Devlet dairesinde bir işimi halletmem aylar bazen de yıllar alıyor. Zaten resim daireler bana yaşanabilecek olumsuzluklardan sorumlu olmadıklarına dair kağıt imzalatıyorlar. Eşimle benim telefonum bir ay kapandı. GSM şirketi 4 kurul toplantısı yaptı bizim sorunumuzu çözmek için" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Soyadı yarışı bir köyü mağdur etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN