Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ahmet TEZCAN: Bayram ve terörü

Giriş Tarihi: 8.7.2016
Ramazan Bayramı bilindiği üzere dini bir kavram, herkesçe yaşanası bir gün değildir aslında.
Yılda böyle iki bayramımız var, biri Ramazan diğeri .. "Şeker" ya da "et bayramı" diye adlandırıp bu müstesna günleri dini temelinden uzaklaştırma gayretleri hep olmuştur. Hatta bir kesimin kurban kesimi için ileri geri konuştuklarını biliriz, kast ettiğimiz kesim ete oldukça değil, fazlasıyla doygundurlar. Emsal değil ama bunlar yılbaşında hindi katliamına ses etmezken Kurban bayramında "hayvancıl" kesilirler.
Öyle olunca sormadan geçemiyoruz;
Ramazanda ne yaşadın, nasıl yaşadın da bayramı hak ettin birader?! Bırak yaşamayı, yaşamaya çalışanların orucuna, namazına, iftarına, ezanına her fırsatta istihza ile bakmayı da ihmal etmedin üstelik.
Ne yazık ki DAEŞ, EL KAİDE gibi bizzat Batı icadı örgütler Müslümanın boynunu büküyor, İslam deyince İslâm'la alâkası olmayan bu örgütler öne çıkarılıyor, Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan da haklı olarak en yüksek düzeyde cevabı alıyorlar.
***
İnsan ilişkileri, dini hayat maalesef tavsadı. Bunun çok çeşitli sebepleri var. Oruç, iftar kadar, teravih kadar dini değeri, maneviyatı yüksek olan bayram günlerini biz de gereğine uygun değil, artık "tatil fırsatı" olarak değerlendiriyoruz.
Yazık ki ne yazık, boşa harcanan kutsal zamanlardır bayram günleri! Üstelik hiç olmayacak şekilde bayram sevincini KAZALARI, ölüm ve acıya gark ediyoruz. Dün bu yazıyı kaleme alırken yollarda kaybettiklerimizin sayısı 50 dolayındaydı. İnanın terörle mücadelede biz bu kadar kayıp vermiyoruz. Sakat kalan, sonradan hastanede ölen ve milyonlarca lirayı bulan hasarlar buna dâhil değil.
***
Karayolları Trafik ve Yol Güvenliği Derneği Başkanı İhsan Memiş aradı dün yine, feryat figan ediyor. Yıllık kaza istatistiklerinin gerçek rakamları yansıtmadığını söylüyor. Bolu-Mengen'de tiner yüklü TIR kamyonu kazasını örnek gösteriyor. Beş vatandaşımızı kaybettiğimiz bu kazanın bilirkişi raporunu göndermiş ki denetimsizlikler akıl alacak gibi değil. Zaten bir süredir trafik denetimlerinde yok desem yeridir. Cihazlar ne tespit ediyorsa basıyorlar cezayı geçiyorlar. Egzos gürültüleriyle başkenti sarsan motosikletler ve lokanta kuryeleri ise tamamen denetim dışı gibi. Müdahale edecek bir Allahın kulu yok gibi, bizden söylemesi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ahmet TEZCAN: Bayram ve trafik terörü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN