Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ahmet TEZCAN: Milli ve yerli arama motoru

Giriş Tarihi: 11.5.2017

Hepimiz ne zaman bir bilgiye ihtiyaç duysak önbilgi için hemen internete başvuruyoruz. Kimdir, nedir, neresidir, nasıldır diye elimiz hemen tuşlara uzanıyor. Çoğu zaman da yalan yanlış bilgilerle karşılaşıyoruz çünkü; Buraya dikkat: Önümüze çıkarılanların sıralamasını da "onlar" yapıyor. Cep telefonlarımız da artık 7/24 sadece bir konuşma aygıtı olmaktan çoktan çıktı. Güven derecesi son derece zayıf, oluk oluk internet bilgilerine telefonlarımızdan kolayca ulaşabiliyoruz. Bir aygıt bu kadar yaygın ve bu kadar önemli hale gelmişse; haberleşmeden eğlenceye, siyasetten ticarete, hayatın her alanında, her konuda, her yaşa uygun olumlu olumsuz hamleler bu kanalla gelecektir, gelmektedir. Peşinen bunu kabullenmeliyiz. O halde aynı alanda zamanın idrakine ve kullanımına acil olarak cevap vermek durumundayız. Alternatifini karşı hamle şeklinde yerli ve milli kaynaklardan sağlayarak hemen mutlaka oluşturmalıyız. Vatandaşın Google, Yahoo, Yandex gibi arama motoru, Wikipedia (Vikipedi) gibi ansiklopedi ihtiyacına güvenilir, yerli ve milli imkânlarla cevap verilmesi gerekmektedir. Aksi halde yalan yanlış yönlendirmelere mecbur ve mahkûm oluruz.

***

Küresel internet kuruluşlarının kontrolü her zaman mümkün olamamaktadır. Onları istediğimiz içerikte çalışmaya zorlayamıyoruz. Ülkemiz aleyhinde faaliyetleri nedeniyle anlaşmazlığa düştüğümüz hallerde "erişime kapatmak"tan öte çaremiz kalmıyor. Nitekim internet ansiklopedisi Wikipedia'yı Türkiye'yi terörle aynı düzlemde gösteren içerikleri nedeniyle geçenlerde uyardık, kulak asmayınca ülkemizden erişime kapattık. Savaş sadece ateşli silahlarla yapılmıyor. Her alanda Türkiye'nin aleyhinde faaliyet gösterenlere destek verenler interneti de silah olarak kullanmaktadırlar. Teröre karşı iş birliği yerine ülkemizi uluslararası arenada karalama kampanyalarına bundan sonra da mutlaka devam edeceklerdir.

***

Bir ara "Geliyoo" adıyla "yerli ve milli" arama motorunun test aşamasında olduğu söylendi fakat (G) harfiyle Google'a, çift (O) su ile Yahoo'ya göndermede bulunulduğu ileri sürülen uygulamanın yerli ve milli olmayıp "alelusul" hazırlandığı söylendi ve "Geliyoo gelmiyo" denilerek tepki çekmişti. Peki, ciddi biçimde yerli ve milli bir arama motoru ve ansiklopedimizle internete çıkamaz mıyız? Mevcut bilgi birikimi ve teknolojisiyle Türkiye'nin bunu başarabileceğine inanıyorum. Savunma sanayine nasıl büyük önem veriyor; karada, havada, denizde yerli- milli silahlarımızla meydana çıkıyorsak internette de aynı hassasiyetle varlığımızı göstermede geç kalmamalıyız.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ahmet TEZCAN: Milli ve yerli arama motoru
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN