Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ana ciğeri can verdi

Tedavisi olmayan bir hastalığın pençesindeki 25 yaşındaki Cihad için çare organ nakliydi. Anne Gülcan Polat gönüllü oldu, karaciğer nakli ile oğluna hayat verdi

Giriş Tarihi: 6.7.2017 ABONE OL
Ana ciğeri can verdi
Konya'da yaşayan Cihad Polat, 2012'de başladığı yoğun kaşıntı şikayetiyle doktora gitti. 25 yaşındaki Cihad'a yapılan kan tetkiklerinde, karaciğer testlerinde yükseklik ve sarılık saptandı. İncelemeler sonucu safra yollarının iltihabına bağlı gelişen ve nadir görülen bir rahatsızlık olan "Primer Sklerozan Kolanjit" tanısı kondu. Söz konusu hastalığın kesin tedavisi de olmadığı için yıllar içinde Cihad'da karaciğer sirozu gelişti. Cihad, karaciğer sirozuna bağlı olarak "özofagus" adı verilen, yemek borusunun çevresinde varislerin gelişebildiği ve bu varislerin oluşturduğu ölümcül kanamalar yaşadı. Doktorlar Cihad'ı kaybetme tehlikesinin bulunduğunu belirtti. Ciddi kanamalar başta ailesi olmak üzere herkesi korkuttu.

ANKARA'YA GETİRİLDİ
Meydana gelen kanamaların sonuncusunda ölümle burun buruna gelen Cihad, Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi'nden Ankara Üniversitesi İbni Sina Hastanesi'ne sevk edildi. Hastayı gören Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Deniz Balcı, bu aşamada en uygun ve kesin tedavi seçeneğinin karaciğer nakli olduğunu belirledi.

ANNESİ 'YAŞA OĞLUM' DEDİ
Hastanın durumu, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tamamlanan ileri tetkikler sonucu acil olarak karaciğer nakli konseyine çıkarıldı ve nakil olması için hazırlıklara başlandı. Cihad'a nakil yapılabilmesi için araştırmalara başlandı. Anne Gülcan Polat, oğluna gönüllü olarak karaciğerini vermek istedi. Doç. Dr. Balcı ve ekibi, olası yüksek kanama riski nedeniyle hazırlıkları hızlandırdı. Cihad ve annesi ameliyat masalarına yattı. Nakil işlemi başarılı geçen operasyonla gerçekleştirildi. Anne kısa sürede taburcu olurken Cihad da birkaç gün içerisinde taburcu olma noktasına geldi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ana ciğeri can verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN