Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zillet ittifakı’nda liste kumpası

CHP ile İP arasında Gölbaşı Meclis Üyesi listelerinde derin çatlak oluştu. CHP Gölbaşı İlçe Başkanlığı, İP’yi, listeyi geç teslim ederek CHP’yi seçime sokmamak için plan yapmakla suçladı

Giriş Tarihi: 27.2.2019
Zillet ittifakı’nda liste kumpası
CHP ile İP, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nde ortak aday olarak Mansur Yavaş'ı gösterirken ilçe meclis üyesi listelerinde ise ittifakı koruyamadı. İki parti arasında derin çatlaklar yaşanırken bu kriz meclis üyesi listelerine de yansıdı. Millet İttifakı'nın Gölbaşı Belediye Başkan Adayı İP'li Mahmut Aksoy olurken Gölbaşı Belediye Meclis Üyesi listeleri de ortak liste olarak hazırlandı. CHP Gölbaşı İlçe Başkanlığı, İP Gölbaşı İlçe Başkanlığı ile kriz yaşandığını açıklayarak CHP'nin ilçede seçimlere girememesi üzerine kurulan planın bozulduğunu açıkladı. İki parti ilçede ayrı ayrı liste sunarken CHP Gölbaşı İlçe Başkanı Avukat İbrahim Karaca imzalı açıklamada şu ifadelere yer verildi;

NEZAKETE UYULMADI
"İl başkanlığımızın talimatı ve genel merkezimizce yayımlanan genelge neticesinde 26 Ekim 2018 tarihine kadar meclis üyeliği adaylığı için başvurular İlçe Başkanlığına yapılmıştır. Genelge gereğince başvuru yapmış isimler 11 Şubat 2019 tarihinde il başkanlığımıza sunulmuştur. İyi Parti İl Başkanlığı ve partimiz İl Başkanlığı düzeyinde yapılan müzakere sonucu meclis listelerinde tek sayılar (1.3.5.7.9.11 ve devamı), ontenjan 2. sıra partimize ayrılmış, çift sayılar (2.4.6.8.10 ve devamı) ve kontenjan 1.3 sıra İyi Parti'ye ayrılmıştır. Ancak gelişen süreçte İyi Parti tarafından yönetimimizde belirlenen isimler değil, partimize meclis üyeliği için başvuru yapmamış ve parti üyemiz olmayan isimler partimiz sıralamasından aday gösterilmek istenmiş hatta siyasi etik ve nezaket kurallarına uymayacak şekilde Cumhuriyet Halk Partisi'nin kurumsal kimliğine zarar verecek şekilde müdahalelerde bulunulmuştur.

TELEFONLARA BAKILMADI
Müzakere süreçlerinde parti kurumsallığımıza karşı hoş olmayan hareketlerle de karşı karşıya kalınmış İlçe Başkanımızın karşı tarafça telefonlarına dahi ancak 25 saat sonrasında cevap verilmiştir. Son olarak 17 Şubat 2019 tarihinde İlçe Başkanlıkları düzeyinde görüşmeler tutanağa bağlanmış ve 18 Şubat 2019 tarihinde de İl Başkanlıkları düzeyinde tekrar anlaşma çabaları sarf edilmiştir. CHP İl Başkanı ile İyi Parti İl Başkanları düzeyinde yapılan görüşmelerde müzakerenin olumlu sonuçlanması adına her türlü fedakârlık yapılmış ve Liste 1, kontenjan 2 ve liste 7 ittifak ruhuna uygun olarak fedakârlık yapılarak İyi Partiye bırakılmıştır. Bu durum İyi Parti İl Başkanınca olumlu karşılanmış ancak nedenini anlayamadığımız şekilde 24 saat boyunca CHP İl Başkanına geri dönüş sağlanmaması üzerine 19 Şubat 2019 tarihinde sabah saatinde CHP İl Başkanı tarafından ayrı liste ile girileceği talimatı CHP İlçe Başkanına verilmiştir. Bunun üzerine yönetim kurulumuzca listemizin son hali verilmiş ve Genel Merkezimize gidilmiş ve Örgütten Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Oğuz Kaan Salıcı tarafından İyi Parti Genel Başkan Yardımcısına ulaşılmaya çalışılmış ve sorunun çözümü için çaba sarf edilmiştir. Genel Başkan Yardımcıları düzeyinde son uzlaşı görüşmeleri de olumlu şekilde sonuçlanmaması üzerine Genel Başkan Yardımcımız sayın Muharrem Erkek tarafından liste sunmak üzere CHP İlçe Başkanına yetki verilmiş ve Genel Başkan Yardımcılarımız Sayın Oğuz Kaan Salıcı, Seyit Torun, Muharrem Erkek tarafından yetki belgemiz ve listemiz imzalanmış ve Gölbaşı İlçe Seçim Kuruluna meclis üyesi aday listemiz 19.02.2019 tarihinde saat 16:00'da teslim edilmiştir."

PLANLAR BOŞA ÇIKARILDI
"İTTIFAK ruhuna zarar gelmemesi adına üzerimize düşen tüm fedakârlıkları yapmamıza ve tüm uzlaşma çabalarımıza rağmen, İyi Parti cephesinde Cumhuriyet Halk Partisi'nin Gölbaşında listesini zamanında teslim edememesi üzerine bir strateji izlendiği müşade edilmiş olup bununla ilgili her türlü oyalama yöntemi izlenmiştir. Bu durum siyasi etik açısından tarafımızca hoş karşılanmamıştı. Gelinen süreçte Cumhuriyet Halk Partisi'nin kurumsal kimliği korunmuş ve listenin geç teslim edilmesi ve seçime girememesi üzerine kurulan planlar boşa çıkarılmıştır"

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zillet ittifakı’nda liste kumpası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN