Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yılın Basın Fotoğrafları Ödülleri sahiplerini buldu

Foto Muhabirleri Derneği (TFMD) tarafından düzenlenen “ Yılın Basın Fotoğrafları 2019 Ödülleri” sahiplerini buldu

Yılın Basın Fotoğrafları Ödülleri sahiplerini buldu

TFMD'nin kuruluşunun 35'inci yıl dönümü dolayısıyla "Spor Toto Yılın Basın Fotoğrafları 2019 Ödül Töreni" düzenlendi. 34 yıldır aralıksız olarak düzenlenen yarışmada, "Yılın basın fotoğrafı ödülü" serbest muhabir İlhami Çetin'in, 83 yaşındaki Ali Meşe'yi yanan evinden kurtardığı kedisi ile çektiği kareye verildi. 3 bin 484 fotoğrafın değerlendirildiği organizasyonda jüri, 8 kategoride 2018 yılına damgasını vuran 31 fotoğraf ve 8 fotoğraf serisini ödüle layık gördü. Bir otelde yapılan ödül törenine, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Spor Toto Teşkilat Başkanı Bünyamin Bozgeyik, AB Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç, SABAH Ankara Genel Yayın Yönetmeni ve TFMD Başkanvekili Osman Altınışık katıldı.

BENLİĞİMİZDE KALICI İZLER
Törenin açılışında konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, gazeteciliğin dünyanın hem en zor hem de en keyifli mesleklerinden biri olduğunu söyledi. Gazetecilerin en meşakkatli görevleri üstlenen emekçiler olduğunu belirten Varank, "Sizler çektiğiniz fotoğraflarla siyaseti, sanatı, sporu, magazini, bilimi, teknolojiyi göstermekle kalmıyor, anı ölümsüzleştiriyor, benliğimizde kalıcı izler bırakıyorsunuz. Sadece Türkiye'de değil, dünyanın dört bir yerinde alın teri döküyor, sayfalara sığmayacak olanları tek bir fotoğraf karesine sığdırarak hafızalarımıza kazıyorsunuz. Bu anlamda en hayati kamu hizmetlerinden birini yerine getiriyorsunuz" diye konuştu.

'HAYATI GELECEĞE TAŞIYORSUNUZ'
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu da foto muhabirlerinin hayatın görsel hafızasını geleceğe taşıyan kişiler olduğunu söyledi. Tek bir görüntüyle çok şeyi anlatmanın mümkün olduğunu vurgulayan Kasapoğlu, "Foto muhabiri çektiği fotoğraflarla kendi zamanını diğer asırlara aktarır. Sizler, fotoğraflarınızı, emek vererek, canınızı riske atma pahasına yarınlara aktarıyorsunuz, tüm dünyaya bu çığlığı duyuruyorsunuz. Uzakları yakın, bilinmeyini görünür kılan bu onurlu mesleğin mensuplarısınız" dedi. Konuşmaların ardından, yarışmada dereceye giren isimler ödüllerine kavuştu. Törende bakanlar kendilerine verilen fotoğraf makinesi ile salondakilerin fotoğrafını da çekti. Tören, toplu çekilen hatıra fotoğrafının ardından son buldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yılın Basın Fotoğrafları Ödülleri sahiplerini buldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN