Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Spora engel yok

Türkiye’de 4 ayrı federasyon bünyesinde 43 bin 858 lisanslı engelli sporcu bulunuyor. 20 bin 170 engelliye spor yaptırıyor

Giriş Tarihi: 3.12.2019
Spora engel yok
TÜRKIYE'DE bedensel, görme, işitme ve özel sporcular spor federasyonları, engelli bireylerin spora katılımını sağlıyor. Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu, Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu, Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu ve Türkiye İşitme Engelliler Spor Federasyonu farklı branşlarda bireyleri sporla tanıştırıyor. Engellileri sporun içine katan federasyonlar, yetenekli ve başarılı olanları performans sporcusu yapıp uluslararası organizasyonlara katılımı sağlayarak madalya mücadelesi veriyor. Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonunun 22 branşta 1179'u kadın ve 6 bin 37'si erkek, 7 bin 216 engelli lisanslı sporcusu bulunuyor. Özel sporcular ise 15 branşta 5 bin 268'i kadın, 14 bin 902'si erkek, 20 bin 170 lisanslı sporcuya sahip. İşitme engelliler 24 branşta, 2 bin 3'ü kadın ve 8 bin 825'i erkek, 10 bin 828 lisanslı sporcuyla şampiyonluk mücadelesi veriyor. Görme engellilerde de 8 branşta 1332'si kadın ve 4 bin 312'si erkek olmak üzere 5644 lisanslı sporcu var. Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Arif Ümit Uztürk, federasyon olarak son 5 yılda aktif branş sayısını artırarak 22'ye ulaştıklarını söyledi.

ENGELLİLER HER BRANŞTA SPORDA
Bisiklet, triatlon ve tekvandonun son eklenen branşlar olduğunu anlatan Uztürk, şöyle konuştu: "Engelliler sporla rehabilite olurken, aralarından performans sporcularını belirleyip uluslararası organizasyonlara götürüyoruz. Sosyal sorumluluk ve performansa yönelik faaliyet yürütüyoruz. Son yıllarda ilklere imza attığımız önemli başarılar elde ettik." "2020 Paralimpik Oyunları'nda başarımızı zirveye taşımak istiyoruz. Her sporcunun hayali olimpiyatlara gitmek. Engelli sporcuların hayali de paralimpik oyunlarına katılabilmek. 2020 Tokyo'ya 45-50 sporcumuzun kota alacağına inanıyorum. Hedefimiz daha çok engelli bireye ulaşarak onlara spor yaptırmak."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Spora engel yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN