Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Salgını bahane etti gözünü işçilere dikti

Seçim öncesinde bol keseden vaatte bulunan , vaatleri arasında işçi çıkarmama sözü vardı. Başkan olmadan işçi çıkarmayacağım diyen Yavaş, kaynak bulunamazsa işçi çıkartacağız demeye başladı

Giriş Tarihi: 23.5.2020 ABONE OL
Salgını bahane etti gözünü işçilere dikti
CHP'Lİ Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, bir seçim vaadini daha unuttu. Kovid-19'u bahane ederek işçi çıkarmanın zeminini hazırlayan Yavaş, salgın nedeniyle işçi çıkarma noktasına gelindiğini açıkladı. Büyükşehir gelirinin düştüğünü söyleyen Yavaş, "Hükümet yeni kaynak bulmazsa mecburen işçi çıkaracağız"dedi. "İşçilerin ekmekleriyle oynayan alçaktır" diyen Yavaş, "Kimsenin ekmeğiyle oynamayacağız işçi çıkarmayacağız" sözlerini de unuttu.

YAVAŞ: MECBUREN İŞÇİ ÇIKARACAĞIZ
Önceki gün bir gazetecinin sorularını yanıtlayan CHP'li Mansur Yavaş, kaynak bulunamazsa işçi çıkaracağını söyledi. Yavaş, "12 milyar TL bütçemiz var. Ayda 1 milyar TL gelirimizin olması gerekirken 300 milyona düştü. 2 milyara yakın yatırımı, ihaleleri erteledik. İşçileri ücretsiz izne çıkarmak durumunda kalabiliriz. Hükümet yeni kaynak bulamazsa mecburen işçi çıkaracağız" dedi.

EMEKÇİLER YALNIZ DEĞİL
AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin, Yavaş'ı söylediği sözler üzerine twitterdan uyardı. Şahin, "Mansur Yavaş her fırsatta milyonlarca lira tasarruf ettiğini, bütçenin fazla verdiğini beyan etmiş ve geçtiğimiz bir yıl içerisinde partizanca yaklaşımla 3000'e yakın kişiyi işe almıştır. Geçtiğimiz Eylül ayında işçi çıkarmaya hazırlanan Yavaş'ı 'Eğer işçi kardeşlerimizin ekmeğiyle oynarsan Ankara'yı sana dar ederiz' diye uyarmıştık. Bu uyarımızdan sonra geri adım atan Yavaş'ın şimdi de kaynak bahanesine sığınarak işçi çıkarmaya hazırlandığını duyuyoruz. Yavaş'a bir kez daha sesleniyoruz: Gözümüz üzerinde. Beceriksizliğinin faturasını işçi kardeşlerimize kesme, emekçilerin ekmeği ile oynama, onlara zulmetme. Aksi takdirde iki elimiz de yakanda olur. Kimse emekçileri yalnız sanmasın"

NİYE ALDI?
AK Parti Altındağ Meclis Üyesi Sinan Burhan da twitterdan Yavaş'a seslendi:"Göreve gelmeden Ankara'nın kaynakları yeter Ankara'da israfı engelleyelim borç almayacağız yatırım yapacağız dedi. 1 yılda 3 bine yakın insan aldınız madem para yok niye yeni İP ve CHP'li isimleri belediyeye aldınız. Ehliyeti kaldırdınız sonrada para yok diye feryat ediyorsunuz. Siyasi kadrolaşma yaptınız. Madem para yok neden bu kadar işçi aldınız"

'EKMEKLE OYNAYAN ŞEREFSİZDİR' DEDİ
BÜYÜKŞEHIR Belediye Meclisi ekim ayı birinci oturumu "belediyedeki işinden çıkartılan işçiler" tartışmasına sahne oldu. ABB Meclis Başkanvekili Fatih Ünal, Yavaş'a 31 Mart seçimlerinden önce söylediği "Ekmekle oynayan namussuzdur alçaktır. Evine ekmek götüren insanı niye işten çıkarayım" sözlerini anımsatarak "Seçimden önce verdiğiniz sözleri neden tutmuyorsunuz" dedi. Ardından Yavaş, seçimlerin hemen ardından, 1-8 Nisan'da işe alınanları "açık açık işten atacağını" söylediğini belirtti.

YOKSULA YARDIM GÖTÜREN İŞÇİLERİ KOVDU
YAVAŞ, meclis toplantılarında, çıktığı televizyon programlarında, demeçlerinde her defasında işçileri çıkarmayacağını söylese de bu gerçekte böyle olmadı. Yavaş yoksul ailelere gıda yardımı götüren işçileri de kapının önüne koydu. Sosyal Hizmetler Daire Başkanı işçilere belediye personeli değil şirket personeli olduklarını, gıda yardımlarının artık karta döndüğü için kapatılacağı bilgisini vermişti ancak yardımlar hala devam ediyor. Peki, çıkarılan işçilere ne oldu? Yardımlar devam ediyorsa yerine yenileri mi alındı?

'KİMSENİN EKMEĞİYLE OYNAMAYACAĞIM' DEMİŞTİ
15 Ocak 2019'da ATO Congresium'da düzenlenen CHP aday tanıtım toplantısında Yavaş, alnının teriyle üreten, emek veren belediye personelini, herhangi bir kişisel nedenden dolayı işten çıkarmayacağını, kimsenin ekmeğiyle oynamayacağını söylemişti.

ARKADAŞINA GÖNDER
Salgını bahane etti gözünü işçilere dikti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA