Tüketiciler sıkı takipte

Almanya’da 1 Mayıs’tan itibaren yeni düzenlemeler hayata geçirildi. Değişiklikler, televizyon vergisinin (GEZ) tahsili için hanelerin daha sıkı takip edilmesini de kapsıyor

Giriş Tarihi: 3.5.2018 10:06
Tüketiciler sıkı takipte
Almanya tüketicileri çok yakından ilgilendiren birtakım düzenlemeleri 1 Mayıs tarihinden itibaren uygulamaya koydu. Yeni değişikliğe göre vergi beyannamesini muhasebecisi yapan mükellefe yıl sonuna kadar vakit tanınacak. Baden-Württemberg, Bavyera, Hessen, Kuzey Ren Vestfalya, Rheinland Pfalz, Saarland, Thüringen ve Saksonya'nın bir bölümünde vergi beyannamelerini kendi hazırlayan vergi mükellefleri için ise son tarih 31 Mayıs olarak belirlendi.

YOLCULAR KAYDEDİLECEK
Almanya'dan yurtdışına seyahat edecek olan yolcuların verileri artık daha uzun süre saklanacak. Buna göre Federal Kriminal Dairesi tarafından yolcuların isimleri, adresleri, elektronik posta adresleri ile telefon numaraları bes yıl süre saklanacak. Yolcuların otel konaklamaları, seyahat güzergahları, para harcama yöntemleri ve bagaj bilgileri de arşivlenecek. Yeni düzenleme ile Avrupa Birliği'ne (AB) üye ülkelerin terörist ve suçluların seyahatlerinin sıkı takip edilmesi öngörülüyor.

ASGARİ ÜCRETLER ARTACAK
Almanya'da televizyon vergisinin (GEZ) tahsili için son bes yılın bilgileri incelenerek haneler daha sıkı takip edilecek. 1 Mayıs'tan itibaren boyacı, otomobil boyacısı ve tas isçileri için asgari ücret artıyor. Yeni uygulamada ülkedeki tas isçilerinin saat ücreti 11,20 euro iken 11,40 euroya yükseliyor. Boyacı ve otomobil boyacılarının saat ücreti Batı Almanya'da 13,30 euroya, Dogu Almanya'da 12,40 euroya çıkıyor. Herhangi bir meslek eğitimi olmayan isçilerde ise tüm ülkede asgari ücret 10,35 eurodan 10,60 euroya yükseldi.

KİŞİSEL VERİLERE SIKI DENETİM
25 Mayıs'tan itibaren ise AB'de Kişisel Veri Koruma Yasası yürürlüğe girecek. Yeni yasa ile kişisel verilerin daha sıkı korunacağı belirtiliyor. Buna göre kisiler verilerinin dernekler, şirketler ve devlet daireleri tarafından kaydedilmesine onay verme hakkına sahip olacak. Örneğin; kişilerin elektronik posta adresine bir basın bülteni için onay vermesi durumunda reklam için kullanılmasının önüne geçilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tüketiciler sıkı takipte
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN