Dayakçı polise tahliye mağdur Türk’e ceza

ALMANYA’DA geçen yıl evinin önünde Mehmet Kara ile Serdar Bugdaycı’ya şiddet uygulayan polis memuru hakkında açılan soruşturmada şartlı tahliye kararı çıktı. Kafası tekmelenen Mehmet Kara’ya ise devlet memuruna mukavemetten 90 gün hapis cezası verildi.

Giriş Tarihi: 8.5.2018 09:43
Dayakçı polise tahliye mağdur Türk’e ceza
Almanya'nın Duisburg kentinde 25 Haziran 2017 günü evinin önünde Mehmet Kara ile Serdar Buğdaycı'ya şiddet uygulayan polis memuru hakkında açılan soruşturmada şartlı tahliye kararı çıktı. Ramazan Bayramı'nın ilk gününde kafası tekmelenen Mehmet Kara'ya ise devlet memuruna mukavemetten 90 gün hapis cezası verildi. Ceza 5 bin 400 euro paraya çevrildi.

YERDE TEKMELEDİLER
Polis memuruna verilen ceza açıklanırken, Mehmet Kara'yı yerde üç kez tekmelediği kafasına da tekme attığı belirtildi. Olayın yaşandığı ilk günlerde dört polis memuru hakkında soruşturma açılmasına rağmen sadece bir memura ceza verildi. Dayak görüntülerinin çevredekiler tarafından cep telefonları ile kayıt altına alınmasına ve dayağın güvenlik kamerasına da yansımasına rağmen bir memura ceza verilmesi tepki aldı.

DİNLEMEDİLER BİLE
Karar karşısında şaşkınlığını dile getiren Mehmet Kara, ne kendisine ne de dayakçı polise verilen kararı kabul etmediğini söyledi. Karara itiraz edeceğini dile getiren Kara, "Polise karsı hiçbir şiddet eyleminde bulunmadım. Beni darp etmelerini kameralar kayıt etti. Beni dinleme zahmetinde bile bulunmadan hüküm verdiler. Böyle karar mı olur?" dedi.

PSİKOLOJİM BOZULDU
45 yıldır Almanya'da yaşadığını belirten Kara, "Gözüme biber gazı sıktı. Kafamı tekmeledi. Bu yapılan şiddetin cezasız kalmaması gerekir. Almanya gibi bir hukuk devletinde polisin korunup her şeyin masanın altına süpürülmemesi lazım. Olayın yaşandığı zamandan beri psikolojim bozuldu. O gün bugündür polislerden çok korkmaya başladım. Trafikte bile polisin durdurmasından korkuyorum. Her şey açık seçik ortada olmasına rağmen örtbas edilmeye çalışılıyor" şeklinde konuştu. Kara, Bayram namazı sonrası anne ve babasını ziyarete gitmiş, aracının bagajında ağır eşyalar olduğu için evin önüne park etmişti. O sırada olay yerine polis gelmiş, Kara'ya ceza kesip aracını hemen kaldırmasını istemişti. Kara bir süre izin isteyince polisler takviye ekip çağırıp Kara'yı darp etmişti.

Cengiz PARLAYAN / DUISBURG
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dayakçı polise tahliye mağdur Türk’e ceza
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN