Kadını 14, erkeği 12 yıl daha fazla yaşatan 5 öneri

ABD’li bilim insanları, uzun yaşamın sırrı 5 alışkanlığı açıkladı: Sigarayı bırakın, alkolden uzak durun, egzersiz yapın, sağlıklı beslenin ve ideal kilonuzu koruyun...

Giriş Tarihi: 8.5.2018 11:03
Kadını 14, erkeği 12 yıl daha fazla yaşatan 5 öneri
ABD'li bilim insanları yaptıkları bir araştırmada orta yaşlarda sağlıklı yaşam sürmenin yaşam süresini uzattığını kanıtladı. Araştırmacılar çok sayıda sağlık sorunu ve hastalığı önleyen beş öneride bulunuyor: Sigarayı bırakın, alkolden uzak durun, egzersiz yapın, sağlıklı beslenin ve ideal kilonuzu koruyun. Çalışmada bu beş öneriyi hayatlarında uygulayan kişilerin yüzde 74'ünün erken ölüme neden olan tüm sağlık sorunlarına yakalanma riskinin, yüzde 84'ünün kalp hastalıklarından ölme riskinin ve yüzde 65'inin de kanserden ölme riskinin çok az olduğu kaydedildi. Çalışmada 1976'da 79 bin kadar kadın hemşirenin sağlık verilerinin toplanmasıyla başladı. 1986'ya gelindiğinde ise 44 bin erkek sağlık uzmanının sağlık verileri izlenmeye başlandı. Tüm bu önerileri hayatında uygulamaya başlayan 50 yaşındaki kadınların ömürlerine ortalama 14 yıl daha kattığı da belirlendi. Bu önerileri uygulayan 50 yaşındaki erkeklerin ömrünün ise ortalama 12 yıl daha uzadığı tespit edildi. Çalışma sırasında 42 bin 167 kişi hayatını kaybetti. Bu kişilerin 13 bin 953'ü kanserden 10 bin 689'u ise kalp hastalıklarından yaşamını yitirdi. Araştırmada beş alışkanlıktan her birinin ayrı ayrı erken ölüm riskini önlemekte etkili olduğu ancak beş alışkanlığı birden benimsenmesinin daha uzun yaşamaya olan katkısının daha büyük olduğu gözlemlendi.

HASTALIĞI ÖNLEYİCİ STRATEJİLER
Çalışmanın sonuçlarına dair makaleyi yazan, Harvard T. H. Chan Halk Sağlığı Okulu'ndan Dr. Frank Hu, alkolden ve sigaradan kaçınmanın en önemli öncelikler olduğunu söyleyerek "Sigaradan kaçınmak, doğru kiloyu korumak kanseri, kardiyovasküler hastalıkları ve diğer klinik hastalıkları önlemekte kritik önemde" dedi. Hu, "Doğru beslenmek, düzenli egzersiz yapmak sadece sağlıklı kiloda kalmak için önemli değil, aynı zamanda kronik hastalıklara yakalanma riskini de azaltıyor" diye konuştu. Doktor Hu, alkolsüz bir yaşamın kanser riskini, çeşitli kazalardan kaynaklanan yaralanmaları ve ölümleri azalttığını vurguladı. Araştırmanın sonuçlarını yorumlayan Columbia Üniversitesi'nden Keith Diaz ise modern tıpta hastaların ve doktorların özellikle hastalığı önleyici stratejilere odaklanmasının öneminin altını çizdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadını 14, erkeği 12 yıl daha fazla yaşatan 5 öneri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN