Türkiye’nin altın rezervi Almanları şaşırttı

Türkiye’de ekonomik kriz olduğu algısını yaymaya çalışan Almanlar, Türkiye’nin altın rezervinin bir yıl içinde ikiye katladığına dikkat çekti: Bu yıl da yine 29 ton artış var

Giriş Tarihi: 9.5.2018 09:46
Türkiye’nin altın rezervi Almanları şaşırttı
Almanlar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'nin altın rezervini bir yıl içinde neredeyse ikiye katlamasının şaşkınlığını yasıyor. Türkiye'nin bir yıl içinde 232 ton altın satın aldığını belirten Alman basını, toplam rezervin 595,5 tona ulaştığını yazdı. Türkiye'nin böylece ABD dolarına bağımlı olmaktan kurtulmak istediğini kaydeden Alman basını, "ABD dolarına bağımlılıktan kurtulmak isteyen tek ülke Türkiye değil" yorumunu yaptı.

İLK 10'A GİRDİK
Dünya Altın Konseyi'nin verilerine yer veren gazeteler, "Dünya geneline bakıldığında Türkiye, altın rezervleri sıralamasında ilk 10 ülke arasına girdi" dedi. Türkiye'nin bu yılın ilk çeyreğinde de rezervini artırmayı başardığına ve 29,8 ton daha altın satın aldığına değinen basın, "Bu, Rusya'dan sonra gözlenen en büyük artış oldu" diye yazdı. Basın, Cumhurbaşkanı Erdoğan gibi Rusya Devlet Baskanı Putin'in de altına yatırım yapıp dolara olan bağımlılığı azaltmaya çalıştığına dikkat çekti. Dünyada en büyük altın rezervi, Amerika Birleşik Devletleri'nde. Almanya, 3 bin 372 ton ile ikinci sırada bulunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye’nin altın rezervi Almanları şaşırttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN