Mevlüde Ana’dan insanlık dersi

29 Mayıs 1993 tarihinde kundaklama sonucu iki kızı, iki torunu ve bir yeğenini kaybeden Mevlüde Genç: HERKESİ İNSANLIĞA DAVET EDİYORUM. HEP BİRLİKTE DOST OLARAK YAŞAYALIM

Giriş Tarihi: 11.5.2018 09:08
Mevlüde Ana’dan insanlık dersi
Almanya'da Neo- Nazilerin gerçekleştirdiği en ağır kundaklama olaylarından Solingen faciasının 25. yıldönümü öncesinde Genç ailesi, Alman haber ajansı DPA'ya konuştu. Irkçı saldırıda 5 yakınını kaybeden Mevlüde Genç, "Ölenleri geri getiremeyiz. Kaderin bu sillesiyle yaşamak ve bu acıyı çekmek zorundayız. Allah bana bu acıyı çekebilmem için gereken sabır ve gücü verdi" dedi.

'İNANCIMIZA GÖRE ONLAR ŞEHİT'
DPA'nın, "Bu acıya dayanacak gücü nereden buluyorsunuz?" sorusuna Genç, "Eğer çocuklar uykudayken yanarak ölüyorsa, bizim inancımıza göre onlar şehittir" cevabını verdi. Siyaset konuşmak istemeyen Genç ailesi, "Biz yas tutmak istiyoruz. Sessiz, sakin, siyasi kavgadan uzak" dedi. Aile, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Solingen'e gelmesine gösterilen tepkileri de eleştirdi.

'TEMSİLCİ GÖNDERİLSİN'
Durmuş Genç (74) törenin siyasete alet edilmesine tepki gösterdi. Durmuş Genç, "Bu acı günde neden hep siyasi konular gündeme gelir?" diye sordu. Mevlüde Genç de şöyle konuştu: "Ben çocuklarımı anmak istiyorum, siyaset istemiyorum. Hem Türkiye hem de Almanya'nın törene temsilci göndermesine önem veriyorum. Dost olarak yaşayalım. Herkesi insanlığa davet ediyorum."

KUNDAKÇILAR SERBEST
29 Mayıs 1993'te meydana gelen olayda Mevlüde Genç'in kızları Gülsüm İnce (27) ve Hatice Genç (18), torunları Hülya (9) ve Saime Genç (4) ile yeğeni Gülüstan Öztürk ölmüştü. Evde yaşayan 14 kişi ise yaralanmıştı. Üç sanık 10'ar yıla, bir sanık da 15 yıl hapse mahkûm edilmişti. Sanıkların tamamı artık özgür.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mevlüde Ana’dan insanlık dersi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN