NSU davasında korkunç itiraf

NSU’nun sanıklarından Andre Eminger’in avukatları, müvekkillerinin “tepeden tırnağa Nasyonalsosyalist görüşe sahip olduğunu” söyledi

Giriş Tarihi: 12.5.2018 09:45
NSU davasında korkunç itiraf
Almanya'da 8'i Türk 10 kişiyi öldüren ırkçı Neo-Nazi örgüt NSU'nun bilinen üye ve destekçilerinin yargılandığı davada sanıklardan Andre Eminger'in avukatı Herbert Hedrich, "Müvekkilim Nasyonalsosyalist ve tepeden tırnağa siyasi görüsünün arkasında" dedi. Hedrich, müvekkilinin görüsünü veya NSU'nun işlediği suçları savunmadığını belirterek Eminger'in beraatını talep eti.

Eminger, Köln'deki Keupstrasse'nin bombalanması eyleminde kullanılan karavanı kiralamak suretiyle bombalı saldırıya yardımcı olmak ve terör üçlüsüne genel anlamda destek vermekle suçlanıyor. Avukatlar, Eminger'in NSU örgütünden haberdar olmadığını ve başsanık Beate Zschaepe ile tanışıklığının sadece "ailevi bir ilişki" olduğunu iddia ediyor.

ÇOK AZ CEZA İSTEDİ
Sanıklardan Holger G.'nin avukatları ise, savcılığın isnat ettiği suçların büyük bölümüne karsı çıktıklarını, ancak G.'nin buna rağmen uygun bir cezayı kabul edeceğini bildirdi. Müvekkillerinin iki yıldan az bir cezaya çarptırılması gerektiğini savunan avukatlar, savcılığın istediği 5 yıllık cezanın çok olduğunu söyledi. Holger G., duruşmada verdiği ifadesinde Uwe Mundlos, Uwe Böhnhardt ve Zschaepe'yi desteklediğini, kimlik ve sağlık kasası kartı temin ettiği gibi bir kez silah teslim ettiğini itiraf etmişti. Ancak avukat Stefan Hachmeister, bu olayların yasanmasının, Holger G.'nin cinayet işleneceğinden haberdar olduğunu göstermediğini savundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
NSU davasında korkunç itiraf
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN